Jevišovice: Předzámčí s novou expozicí a bludištěm

Hledáte tip, kam se vydat s dětmi na výlet? Zkuste malebné městečko Jevišovice na jihu Moravy.

Právě tady před několika dny otevřeli zbrusu novou expozici s podkrovním bludištěm.

Suchý Čert – po stopách krutého válečníka a nebezpečného lapky

Jevišovice jsou spojené s rodem pánů z Kunštátu. Jedním z nich byl Hynek řečený Suchý Čert. Byl to pán zdejšího hradu, který byl velmi nesmlouvavý, a jeho loupeživé výpravy naháněly hrůzu široko daleko.

Vy se teď můžete díky nové expozici v Předzámčí vydat po jeho stopách a navštívit také další místa v okolí Jevišovic, kde tento hradní pán působil. Fenomenálnímu Suchému Čertovi je v Předzámčí věnována část expozice. Dozvíte se o jeho životě, jeho hrdinských činech i barbarských loupežích, kterými se v pozdějším období svého života nechvalně proslavil.

Nebezpečné husitské zbraně a středověké pušky

Jevišovice byly v minulosti centrem husitství na jižní Moravě. Byl to opět Suchý Čert, který ještě v období, než husitská revoluce propukla, stál pod praporem krále Václava proti jeho bratrovi Zikmundovi. Když husitské války propukly, jevišovičtí se aktivně účastnili odporu. To se jim ale vymstilo a část vojenské posádky byla zajata a krutě popravena. Na připomínku tehdejších událostí stojí na kopci Žalov kousek od přehrady v Jevišovicích monumentální památník ve tvaru kalicha. Husitské povstání připomíná mimo jiné unikátní expozice zbraní v Předzámčí. Sbírka zahrnuje i zbraně z dalších historických etap.

Archeologie, ze života prostého lidu, ale i příroda

Expozice v Předzámčí jsou ovšem mnohem rozsáhlejší. Velká část spodního patra patří exponátům z archeologických nalezišť, kterých je v Jevišovicích a okolí hned několik a které městečko proslavily po celé Evropě. Mezi nejznámější patří Venuše z Hlubokých Mašůvek, ve sbírkách jsou k vidění dokonce i ozdoby Germánů, kteří sem doputovali v období stěhování národů.

Výstava zachycuje výjevy ze života prostého lidu regionu. Návštěvníci tu uvidí nástroje pro práci na polích i v domácnosti, vybavení tehdejší kuchyně, ale i uniformy vojáků z různých epoch.

Dětem se určitě bude líbit část expozice věnovaná přírodě, kde mohou poznávat vycpaná zvířátka, z nichž některá díky jejich plachosti ve volné přírodě jen tak nespatříte. A kdyby toho nebylo málo, můžete navštívit také expozice na Starém zámku, na který Předzámčí volně navazuje.

Jevišovice: Předzámčí s novou expozicí a bludištěm

Bludiště není jediná atrakce pro děti

Podkroví jedné z budov Předzámčí ukrývá bludiště, ve kterém si můžete s dětmi užít spoustu legrace. Není to ale jediná možnost, kam vzít děti v Jevišovicích. Jmenujme alespoň novou herní plochu před historickou Sýpkou, která nabízí houpačky, prolézačky, anebo třeba obří šachovnici.

Více informací o Předzámčí a okolí najdete na webu

V dnešním článku jsme uvedli několik střípků z jevišovického Předzámčí. Podrobné informace naleznete na novém turistickém portále Jevišovicka.

Předzámčí Jevišovice prošlo v první polovině roku 2015 kompletní rekonstrukcí díky podpoře Evropské unie prostřednictvím programu ROP Jihovýchod. Předzámčí tak získalo novou podobu, došlo i k úpravě nádvoří, proměně přilehlé zahrady a opravě vinného sklepa. Součástí projektu rekonstrukce bylo i zřízení nové expozice o regionu.

Další informace o Předzámčí Jevišovice a jeho okolí v tiskových zprávách
10. 8. 2015 Slavnostní otevření Předzámčí
10. 8. 2015 Spuštění turistického portálu www.jevisovice.info
26. 8. 2015 Předzámčí - Pivní slavnosti v Jevišovicích
31. 8. 2015 Předzámčí Jevišovice nabízí novou expozici o regionu a bludiště

Zdroj: www.jevisovice.info

Jevišovice: Předzámčí s novou expozicí a bludištěm

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.