Tisková zpráva: Předzámčí Jevišovice se otevře veřejnosti

Jevišovice, 10. 8. 2015 – Předzámčí Jevišovice se po rozsáhlé rekonstrukci opět otevře veřejnosti. Slavnostní otevření proběhne v pátek 21. srpna v 11 hodin.


Předzámčí Jevišovice je komplex přiléhající k jevišovickému Starému zámku. Součástí komplexu jsou rozlehlé budovy, nádvoří, zahrada a vinný sklípek. To vše prošlo v období únor až srpen 2015 komplexní rekonstrukcí. Rekonstrukce přišla na 25 milionů korun. Pětaosmdesát procent nákladů pokryla dotace z ROP Jihovýchod.

Historie Předzámčí Jevišovice je spojená se Starým hradem, který nechal postavit v první polovině 15. století Sezema z Kunštátu. Jevišovice jsou po přibližně dvě století spjaté s rodem Kunštátů, z nichž nejznámější je Hynek řečený Suchý Čert. Ten se proslavil úspěšnou obranou města Znojma proti vojskům krále Zikmunda a vévody Albrechta, ale později proslul spíše jako násilník a lapka. Dalším významným držitelem Jevišovic je Raduit de Souches, který v roce 1645 úspěšně ubránil Brno proti početné převaze Švédů. Brněnská posádka tehdy čítala 1.500 obránců, na straně Švédů bylo pod vedením generála Torstensona 25.000 mužů. Maršál de Souches byl obranou pověřen císařem Ferdinandem III. Po tomto úspěchu si vysloužil významné postavení u císaře a získal od něj za výhodných podmínek jevišovické panství. Starý zámek dnes slouží především jako muzeum ve správě Moravského zemského muzea.

Samotné Předzámčí Jevišovice v minulosti sloužilo jako strojně traktorová stanice, byty nebo restaurace. Dnes je v něm umístěna nová expozice se zaměřením na historii Jevišovicka a okolí. V rámci expozice Jevišovicko můžete vidět nejen mnoho zajímavého z historie Jevišovic, ale dozvíte se i informace týkající se etnografie, fauny, flory a mnoho dalších zajímavostí.

Město Jevišovice iniciovalo na podporu projektu tvorbu turistického portálu JEVIŠOVICKO – HISTORIE A ZÁŽITKY. Portál je dostupný na webové adrese www.jevisovice.info. Projekt dále město podpoří navazující marketingovou komunikační kampaní. S ohledem na těsné spojení Předzámčí Jevišovice se Starým zámkem budou Jevišovice usilovat o společnou propagaci a vzájemnou podporu. V rámci turistického portálu a navazující kampaně bude město prezentovat také turistické cíle v okolí, zejména to budou zajímavosti v Přírodním parku Jevišovka a přilehlých obcích.

V rámci slavnostního otevření v pátek 21. srpna se můžete těšit na:

  • představení celého projektu,
  • představení nového turistického portálu a navazující marketingové komunikační kampaně,
  • vystoupení Indigo Quartet,
  • společná prohlídka Předzámčí Jevišovice a prohlídka nových expozic,
  • občerstvení a neformální diskuse.

Rekonstrukce Předzámčí Jevišovice proběhla v rámci projektu Zpřístupnění Předzámčí Jevišovice díky spolufinancování z ROP Jihovýchod.

Rychlý kontakt
Mgr. Pavel Málek, starosta města
Telefon: 606 379 439
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.jevisovice.info

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.