Co dělat, když dovolená není tak, jak slibovali?

Nic není tak, jak slibovali? Hotelový bazén je nefunkční a ze snídaňových švédských stolů se stal talířek s rohlíkem a máslem? Nedodržené sliby cestovní kanceláře nemusí vždy znamenat otřesnou dovolenou. Problém jde často napravit přímo na místě, v jiném případě máte právo na kompenzaci.

 

Reklamace řešte ihned

V případě reklamace se nevyplatí váhat. Donedávna existovala možnost reklamace zájezdu i měsíc po skončení dovolené. To se ale změnilo s loňskou úpravou občanského zákoníku. Reklamaci je potřeba oznamovat hned, hlavně nespokojený klient nesmí mlčet. „O problému je potřeba informovat delegáta zájezdu, případně jinou kontaktní osobu, která je uvedena ve smlouvě. Cestovní kancelář tak může často vyřešit problém okamžitě přímo na místě, aby dovolená mohla v klidu pokračovat,“ vysvětluje finanční specialista společnosti Poutko Michal Diviš. Věc, která neodpovídá zaplacenému standardu, ať už se jedná o pokoj, stravu, či cestovní třídu v dopravním prostředku, by měl delegát zajistit ve stejné či vyšší kvalitě, než bylo uvedeno ve smlouvě.

Pokud delegát problém vyřešit nemůže, nechce, nebo se řešení příliš protahuje, měl by si klient vyžádat vystavění písemného dokladu o reklamaci. Je také možné, že pokud druhá strana problém v dohodnutém čase nevyřeší, může si klient pomoci vlastními prostředky. Náklady poté může od cestovní kanceláře požadovat.

 

Kromě podepsaného dokladu o reklamaci je dobré mít v ruce pro pozdější vyřizování reklamace také další důkazy, jako jsou:

- fotografie

- video

- svědectví ostatních hostů

Na záznamech musí být jasně poznat, o jakou závadu se jedná a že se opravdu vyskytuje v konkrétním ubytovacím zařízení.

Když nikdo za nic nemůže…

Dovolenou ovšem můžou zkazit i vnější vlivy, které organizátor ovlivnit nemůže, a reklamovat se proto nedají. Typickým příkladem je špatné počasí. „I proti počasí je ovšem možné se u některých společností dopředu pojistit. Za jeden propršený den náhrada na odškodné nevzniká, pojišťovny mívají nastavený limit alespoň na polovinu doby dovolené,“ říká Diviš.

Okolí dělá hodně…

Horší je to například s chováním ostatních hotelových či resortových hostů. Například pokud není v kupní smlouvě zájezdu přímo uvedeno, že se jedná o hotel pouze pro dospělé, za pobíhající a hlučné děti jiných hostů cestovní kancelář nemůže.

A co když se projeví nemoc?

I v tu nejméně vhodnou dobu před odjezdem může cestovatelské plány překazit nemoc. Na tuto možnost je dobré myslet dopředu a vyřídit si pojištění storna zájezdu. Tuto možnost nabízí pojišťovny běžně v rozšíření cestovního pojištění. Podmínky uznání storna se ale liší. Je dobré například zkontrolovat, zda se při onemocnění nebo úrazu jednoho z partnerů vztahuje storno automaticky i na druhého. Pojištění storna se doporučuje především u dražších zájezdů, rodinných dovolených a cest, které jsou naplánovány s velkým předstihem. Většinou ale platí, že pojištění je potřeba uzavřít ihned po koupi zájezdu.

I zaměstnavatel může dovolenou zkomplikovat

Jiný případ nastává, pokud plány na poslední chvíli zkříží zaměstnavatel. Pokud nastane situace, že vás v práci náhle potřebují natolik, že nemůžete v původním termínu na dovolenou vycestovat nebo ji musíte z pracovních důvodů přerušit, náklady musí uhradit sama firma. Platí ovšem, že dovolenou musí zaměstnanec nahlásit minimálně dva týdny dopředu a s termínem musí zaměstnavatel souhlasit.

Хентай инцест