Termální koupaliště Estergom. Maďarsko

Maďarsko je svými termálními koupališti známé již z dob Římské Říše. Ovšem před příchodem Hunů to byla tuším Velká Morava. Termální koupaliště v Estergomu, Ostřihomi, můžete snadno vyzkoušet, i když se ubytujete ve Štúrově, kde prý, jak říkají místní Štůrovčané, Štůr nikdy nebyl.

Estergom

Štůrovčané tíhnou spíše k Maďarsku, Slováků je tady jen 18 %, Budapešť mají 40 – 50 km, ovšem Bratislavu prý 150 km. Ale třenice tam nejsou. Zato je tam, zpátky v Estergomu, perfektní termální koupaliště.

Hned za mostem Márie Valérie. Parkování 500 forintů, což je asi 45 Kč. Kupodivu, celý termální areál je levnější než Vadaš Štůrovo. Celodenní vstupenka cca rodinný, od 7000 firintů a 4 velké tobogány, které jsou v areálu, jsou v ceně. Voda nádherně čistá. Areál je mnohem menší, než Vadaš a specializuje se právě na vodu a vodní atrakce. Je zde o něco nižší teplota, plavací bazény jen + 29 až 30 °C, takže ve vedrech současného horkého léta 2015, kdy padají teplotní rekordy celého Slovenska, se zde lépe osvěžíte. Bazény jsou vnitřní i venkovní, z vnitřních vyplaváváte přímo do venkovních. Provoz je zde celoroční. Nejde platit EURY, jen kartou a forinty. Jediný nápis, kterému porozumíte, je „šmiklavá podlaha“ a Exit.

Naštěstí zde pracuje i na recepci několik Slováků. Tedy se domluvíte. S Angličtinou se moc neuchytíte, s Němčinou o něco více. Návody v termálním areálu jsou ale obrázkové, je zde mnoho hostů ze Slovenska i České Republiky.

Termální koupaliště Estergom

Areál je velice příjemný

Areál je velice příjemný, čistý, levný, i v době letních veder zde není „zbytečně moc“ návštěvníků. Na tobogány, které jsou „zdarma“, a jsou velké, čekáte jen chvíli. Bazény jsou sedací, rehabilitační, pro malé děti, hydromasážní i plavací. Samozřejmostí jsou různé vodotrysky i vlnobití. Kvůli horolezecké stěně přímo v bazénu, kterou jsem letos nepokořil, se zde ještě musím vrátit. Nejpozději příští rok.

Maďaři jsou spíše příjemní, milí hodní. Zaujalo mne, že mezi každoroční vánoční filmy, jako je u nás Popelka, tam patří film Císař František Josef. Inu, měli tu „prohnilou“ monarchii asi opravdu rádi. Je to asi jejich slavná historie.

Všiml jsem si zde, že opravdu je kolem nás spousta energie zadarmo. Monopoly budou mít stále více práce, aby nás přesvědčily, že energií je nedostatek a musí ji zdražovat. Zatím jim to lidi věří.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Luhačovická přehrada
Geotermální elektrárny
Soběstačné budovy- voda, kanalizace, teplo, elektřina zdarma, maso a zelenina levně a pohodlně z akvaponického skleníku