Passo Giau

Passo Giau je úchvatný průsmyk v Dolomitech, v nadmořské výšce 2236 m. Nejkrásnější panorama v Dolomitech.

Monte Nuvolau

Nad průsmykem se tyčí Monte Nuvolau s vrcholem v oblaku v nadmořské výšce 2.575 m. Tam jsme se dostali po ferratě z průsmyku. A I na konci července byl ještě nahoře sníh. Sice jen v dírách, ale byl. Naši skupinu vedl lékař z Brněnské nemocnice Daniel. Skákal po skálách jako koza. Jednu chvíli při průzkumu terénu se nám úplně utratil. Ujal jsem se vedení a našel jsem ho, poněvadž se pro nás vrátil.

Zkontroloval sedáky všem ženám a dívkám, a již jsme mazali. Mne nekontroloval, asi jsem na něj působil dostatečně sebevědomě. Já jsem se tedy bezpečně moc necítil. Místo přilby čepici šiltovku, místo sedáku - již na mne nezbyl, jen prsák, 2 m lana a 2 karabiny. Uvázal jsem na to jeden rybářský uzel a 2 kouzelnické uzle, a na hřebeni, kde stačilo šlápnout jen metr vedle a padali byste pomalu půl kilometru jsem těm uzlům moc nevěřil.

Passo Giau

Nejkrásnější panorama v Dolomitech

Ovšem nahoře to byla nádhera. Z toho sedla jsou nejkrásnější panorama v Dolomitech, a co teprve ze štítu. Na horské chatě vše dokreslovala alpská hudba, byl jsem tak unešen, že jsem tam málem zapomněl dalekohled. Chvíli mraky, chvíli déšť, chvíli slunce s dalekými rozhledy...
Když sejdete dolů je tam muzeum z Velká války. My jsme obešli horu zpátky do sedla k autobusu.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Drei Cinnen neboli Tre cime je výstavní ukázkou Dolomit

Přechod Krkonoš v zimě

Via Ferrata Monte Cristallo a Dolomity

 

Granimator https://granimator.cz/ investovat