Výlet na Sněžku

Sněžka je nejvyšší hora ČR. 1602 m n. m. Taky je velmi navštěvovaná. Až 10 000 lidí denně. Ale stojí to za to.

Je několik možností výstupu na Sněžku.

1. Z Pece pod Sněžkou - lze vyjet archaickou lanovkou na Růžovou Horu, odtud pěšky asi 1,5 km, to již zvládají i těhotné ženy.
2. Z Pomezních Bud, kde zaparkujete auto a pěšky je to vrcholovka 8 km.
3. Ze Špindlerova Mlýna. Zde se necháte přivést třeba autobusem, což je nejlevnější. Auto můžete zaparkovat třeba v Maršově, nebo ve Svobodě pod Úpou.

Ze Špindlerova mlýna máte možnost dvou cest. Po modré, údolím Bílého Labe, což je je dle mého názoru nekrásnější cesta. Cca 12,5 až 15 km, různé ukazatele se různě rozcházejí. Je to překrásná cesta plné vodopádů. Bílé Labe získalo své jméno právě díky množství pěny. Barev má však hodně. Velmi často do zelena, místy do červena, dle balvanů. Pro děti je to ideální procházka. V dolní části je navíc hřiště, spojené s naučným programem ochránců přírody. Po Labskou Boudu jdete po asfaltce. tedy klidně s kočárkem.

Dále je již cesta vyskládaná z kamenů. Jdete kolem Krakonošovy zahrádky, až po náhorní plošinu, uprostřed níž je Labská Bouda. A to je již na dohled od Sněžky. Cca 1,5 km. Kolem labské Boudy jsou dlouhé dřevěné chodníky, přes které překročíte úpské slatiny, neboť zde pramení Úpa. Otvírají se vám překrásné rozhledy do dálky, ale i do obřího dolu. Sněžka je poddolovaná, můžete si zde někdy udělat prohlídku historického dolu Kovárna v Obřím Dole. Trasa prohlídky má 2 varianty. Kratší 1 hodina, delší 3 hodiny. Těžilo se zde zlato, arzen a jiné kovy.

A kam ze Sněžky?

Tak třeba na Pomezní Boudy, nebo do Pece, záleží, kam chcete. Do Pece pod Sněžkou vedou dvě cesty. Po modré, překrásnou krajinou Obřího Dolu, nebo pod lanovkou, přes Růžovou Horu. Nebo využijete služeb stařičké lanovky a za 150,- Kč vás zaveze dolů.
Z Pece pod Sněžkou k vašemu autu doporučuji autobus. Je nejlevnější. Cyklobusy a lyžařské busy.Z Pece pod Sněžkou k vašemu autu doporučuji autobus. Je nejlevnější. Cyklo busy a lyžařské busy jsou pomalu 2 x dražší, Taxi zde jezdí v ceně 35,- Kč / km.
Je zde ještě jedna možnost, jak chodit vrchlovky v Krkonoších. Protichůdná varianta. Řidiče zavezete například do Pece pod Sněžkou, sami pak odjedete do Špindlerova Mlýna. Klíče od auta si předáte na vrcholovce. A tím pádem máte odvoz zajištěn.
Choďte po Krkonoších, dokud to jde. Blíží se doba, kdy se bude za vstup do Krkonoš vybírat poplatek.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Foto: Marta Sýkorová
zdroj: www.kodek.cz

Související články:
Jak topit v Krkonoších
Dotace na rekreaci