Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích

Lákají vás místa s hlubokou historií? Místa, kde je stále přítomen genius loci? Vydejte se s námi do tajuplného kláštera Rosa coeli do Dolních Kounic na jižní Moravě a zakuste mystickou atmosféru nejstaršího ženského kláštera v Čechách doslova na vlastní kůži.

Zřícenina bývalého chrámu Panny Marie je úchvatná gotická stavba v syrové kamenné podobě. Klášter byl založen 1181 a je považován za nejstarší ženský klášter u nás. Rosa coeli, neboli růže nebes byl za husitských válek r. 1420 vypálen a v roce 1526 zrušen. A co se s klášterem dělo pak? Historií kláštera vám přiblíží každou hodinu od 10 – 16 komentované prohlídky s průvodcem.

Pobyt v prostorách trosek kláštera blahodárně působí na lidský organismus a zlepšuje náladu. Doporučuje se vyhnout však místu v západní zdi křížové chodby, kde byla údajně zazděna zaživa jeptiška za to, že se stýkala s muži.

Rosa coeli 2

A pokud vám prostory Rosa coeli budou povědomé, i když jste o něm neslyšeli, pak je to tím, že se tu natáčela pohádka O statečném kováři a jedna epizoda z Četnických humoresek.

Dolní Kounice jsou velmi starobylou obcí. Původ obce se odvíjí od kláštera premonstrátek Rosa coeli (1181). Obec se nachází 25 km jižně od Brna, obklopena kopci a nepřehlédnutelným zámkem a poutním kostelem. Navštivte zde i jednu z nejstarších moravských židovských synagog a židovský hřbitov, kapli, několik kostelů i historických domů.

Rosa coeli 3

Areál je přístupný veřejnosti od dubna do října o víkendech a státních svátcích. V červenci a srpnu od úterý do neděle za symbolických 30 Kč. V prostorách kláštera se konají společenské akce, svatby i festivaly.

молодые трансы . мжм вк