Čertovy skály

„Všude teče voda z kopce, jen v Lidečku je to naopak.“ Slýchávám na Hané i na Slovácku. Lidečko je tím světoznámé.

„Je to prý způsobeno optickým klamem, vypadá to jako by voda tekla do kopce“, vysvětlují mi ti, kdo tento slogan používají. Ještě známější je Lidečko Čertovými skálami. V podstatě je to začátek, nebo konec Hostýnských vrchů. Nádherná vrcholová trasa, vhodná pro lyže, kolo, ovšem i pěšky to zdatný jedinec za den zvládne.

Jak vznikly Čertovy skály?

Jednoduše, nanosil je čert.Vyhlídnul si jednou nějakou dceru selky. Požádal o ni matku. Ta mu dala úkol. Musel by obrátit tok řeky Seninky, aby dceru dostal. Ovšem pouze do rána. Přesněji do kohoutího zakokrhání, které tehdy nahrazovalo budíky i hodiny. Tedy úkol byl náročný, navíc časově termínovaný.

Čert však sezval ostatní čertiska, když jich bylo více, lépe se jim pracovalo. Ještě předtím si ale situaci pojistil. Vykoupil všude v okolí kohouty. Platil dobře. Nějaká selka však tušila čertovinu, schovala posledního kohouta pod troky.A Čerti pracovali. Nosili kameny celou noc, snažili se přehradit údolí, aby vzniklou přehradou obrátili tok řeky Seninky. Málem to měli hotové. Když selka viděla, co se děje, vypustila kohouta. Kohout zakokrhal, čerti pustili kameny, kdy právě byli, a s rachotem se ztratili do pekla. V okolí Čertových skal můžete dodnes vidět rozházené obrovské kameny, které čerti snášeli z okolí, dokonce i s vmáčklými tlapami čertů.

Celkové, i když nedokončené dílo čertů pak můžete vidět u hlavní cesty u Motorestu. Jsou tam i lezecké stezky.Zvyk bojovat proti kohoutům se v této obci dodržuje dodnes, hlavně v rodech, které mají „velký podíl čertoviny“.

Další tipy

Nad Čertovými skálami je i studánka, jsou tam i jeskyně. Asi před 8 lety se tam sesunul svah.
Čertovy skály jsou ideální nástupní, nebo koncový bod při přechodu hřebenovky. Tuto hřebenovou trasu můžete začít v Luhačovicích, ale i v Želechovicích nad Dřevnicí, ve Vizovicích,…
Cestou potkáte 2 hrady, Sehrad a Starý Světlov, na Provodově se můžete napít léčivé vody, ve Vizovicích, pokud maličko sejdete s hřebene, je ihned u Reviky několik léčivých vod. Hned u cesty je turistický pramen, která má údajně obdobné složení jako Magnézka, jen bez bublinek, dole pod cestou je sírový pramen. Ve Vizovicích dřív byly sirné lázně.
Nad Vizovicemi je nádherná nová rozhledna. Lze tam přijet i autem. Velmi zajímavé je staré hradisko Klášťov. Pramení zde řeka Vlára, které se v minulosti dopouštěla říčního pirátství. O co jde vám vysvětlí místní tabule. Z Klášťova dolů je to sešup. Pak vás vítají Vařákovy Paseky, odkud by jste mohli odbočit malinko na Lačnovské Skály, nebo do Lačnova. Dále již přicházíte k Čertovým skálám.

Půlčínské skály

Od čertových skal je to již jen kousek na Půlčínské skály – známé trampské centrum již z dob 1. republiky. A kousek od Půlčínských skal je hora Makyta, kde je ještě v květnu sníh… Hospoda na Půlčínských skalách je unikát. Doporučuji navštívit, lze tam přijet i autem. Originální trampská.
Perfektní výlet, v zimě v létě, pěšky, na lyžích…

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.kodek.cz
Související články:
Pozor na medvědy v Beskydech

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.