Barokní hřbitov ve Střílkách

Jedinečné umělecké dílo s originální architekturou a sochařskou výzdobou je uměleckou perlou z období konce baroka v českých zemích. 2010 byl prohlášen hřbitov ve Střílkách národní kulturní památkou. Seznamte se s námi blíže s tímto barokním skvostem, který láká každý rok stovky turistů nejen z České republiky, ale také spousty obdivovatelů historie a architektury z Německy, Belgie, Rakouska či Slovinska.

Jen jeden ze tří na světě

Střílecký hřbitov byl zbudován bývalým majitelem stříleckého a tovačovského panství v 18. století a dodnes je unikátem nejen v České republice ale i v celosvětově. Na světe se nachází již jen dva obdobné hřbitovy, a to ve Španělsku a Švýcarsku.

Pohřebiště po třináctiletém budování bylo vysvěceno roku 1743. Autor sochařské výzdoby byl nadaný moravský sochař Bohumír Frič, žák a spolupracovník slavného sochaře Jiřího Rafaela Donnera, u něhož pracoval ve Vídni a v Bratislavě po svých studiích v Itálii.

Barokní hřbitov je dominantou obce Střílky díky vyvýšené terase o ploše 2 000 m2, v níž je hřbitov situován, jej není možné přehlédnout. Vznikla vyrovnáním severního svahu terénu na okraji obce a má čtvercový půdorys s vykrojenými nárožími, která byla nahrazena oblouky klenutými dovnitř terasy. Obvodová zeď hřbitova je zdobena oboustranně páskovým a meandrovým barokním dekorem. Jedinečnost stříleckého hřbitova není dána jen jeho architekturou, ale také systémem drenážního odvodnění, které vyúsťuje do obvodových zdí. Důmyslnost systému odvodnění usnadňuje rozklad těl a hřbitov tak slouží k pohřbívání přes 274 let.

Kaple hrabat stříleckého panství

Kaple je situována na osu hřbitova a pod kaplí je krypta majitelů stříleckého panství - hrabat Kuenburků. Před kaplí po obou stranách stojí dvě velké sochy smutečních andělů - strážce hrobky v nadživotní velikosti. Hlava jednoho z nich připomíná Davida ve Florencii známé mistrovské dílo Michelangelovo. Nástupní plošina hřbitova, pod níž je hrobka, je přístupná oboustranným schodištěm.

Jako od Michelangela

Dominantou hřbitova je nádherná socha smutečního anděla strážného přinášejícího poselství – „Pomni člověče, že jsi prach a v prach se obrátíš“. Na zdi vstupní terasy jsou umístěny velké kamenné vázy symbolizující svými jemnými reliéfy čtyři poslední cesty člověka: Nebe, Peklo, Smrt a Poslední soud. Reliéfová výzdoba vázy Peklo je zhotovena věrně podle Michelangelovy fresky " Poslední soud " v sixtinské kapli římského Vatikánu.

Barokní sochy lemují po obou stranách obvodovou zeď hřbitovní terasy. Symbolika soch znázorňuje lidské ctnosti a dobré skutky (vpravo) a sedmero hlavních hříchů (vlevo). V obou řadách nacházíme střídavě symboly vyznačující vykupitelskou oběť Ježíše Krista.

Střílecký hřbitov je dochován v architektonické koncepci a sochařské výzdobě v původním stavu.

Záchrana a správa památky

O správu památky hřbitova se stará Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách s předsedkyní paní Marií Skřítkovou, která se zasloužila jako dobrovolnice o záchranu tohoto barokního unikátu. Na rekonstrukce potřebovala miliony, které se jí nakonec po dlouhém přesvědčování ministerstva a úřadů po celé zemi podařilo získat.

Obec Střílky se nachází ve Zlínském kraji v severozápadní části pohoří Chřibů. Hřbitov je přístupný turistické veřejnosti od dubna do října denně od 8 do 18 hodin.

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Heertigh napsal(a) Heertigh středa, 19 leden 2022 00:21

  zpacks antibiotics 3 day dose - z pack cost no insurance azithromycin 500 mg 2 pills one dose

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Pskesycleek napsal(a) Pskesycleek úterý, 18 leden 2022 19:41

  pharmacie faubourg amiens pharmacie lafayette creer un compte Xenical vente pharmacie evry therapies used to treat a child with mental health problems therapie comportementale et cognitive casablanca pharmacie ustaritz recherche pharmacie Г  proximite .

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Feenny napsal(a) Feenny úterý, 18 leden 2022 00:33

  Delight these products Jamieson, Purica, Quantum Hydrox, Flora, Weleda], pleasure your inventory and most importantly delight all of your help azithromycin 500 mg dosage recommendations Lyle and all the staff must conceded me go my characteristic of life. Your caring and compassion for your customers health and wellbeing goes in the sky and beyond anything I have experienced. I attended a seminar about “hormone replacement” and walked away with awareness and guidance to assistance me gamble my resilience bankrupt on track not just with menopause but with my total health. I am so thankful to accept Cloverdale Pharmasave in my neighbourhood.

  Nahlásit

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

ливиал черкассы купить . instagram analyzer