Aichelburg - klíč od hradu

Jde o nově zrekonstruovaný hrádek v Krkonoších. V Temném Dole – Horní Maršov. Tedy kousek před Pecí Pod Sněžkou. Opět ideální cíl pro pěší výlety za méně deštivého počasí. Na informacích dostanete velký mosazný klíč od hradu a jdete.

Cesta na Aichelburg

Přístup ke hradu je dvojí. 500 m od hlavní cesty, u které necháte auto na parkovišti, nebo 2,5 km pokud vycházíte od Maršova. Kratší cestu jdete po kamenných schodech, delší po chodnících, perfektně opravených místními cestáři. Tedy opět cesty často z kamene. Trvanlivé. Hrádek stojí na panství pána Aichelburka. Byl to dobrý pán, pomohl mnoha poddaným, zaváděl zde různý výroby, pozvednul kraj.

Romantický hrádek Aichelburg

Romantický hrádek je vybudován jako památník tragicky zemřelého osvíceného hraběte Bertholda z Aichelburgu. Byl mecenáš východních Krkonoš. Hrad je vybudován jako napodobenina středověké tvrze s 10 m vysokou věží, která slouží jako rozhledna. Interiér nový, nádherný, dřevěný. Na hradě nebudete trpět ani žízní, je zde doveden vodovod! Hrad s vodovodem, to je taktická výhoda.

Někde v oblasti pod hradem Aichelburgem mohlo v minulosti dojít k jedné z pohraničních bitev. Sasové s malou armádou vpadli do Čech. Ovšem sedláci, od Trutnova po Pomezní Boudy se shromáždili, a počíhali si na ně. Prvním výstřelem zabili vetřelcům velitele a ostatní vojsko pak rozprášili po lesích. Pokud se rozhlédnete po krajině, příhodná poloha. Opravdu romantický kraj. Tvrdý a nádherný.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Foto: Pavla Sýkorová
Zdroj: www.kodek.cz
Související články:
Jak topit v Krkonoších
Dotace na rekreaci

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.