Adolf Loos a jeho Semlerův byt v Plzni

Každý z interiérů v Plzni od světoznámého architekta Adolfa Loose, se pyšní nejen prvotřídním designem, ale skrývá v sobě také jedinečný příběh. Podobně je tomu také v případě veřejnosti běžně nepřístupného, bývalého bytu továrníka Huga Semlera v Klatovské ulici č.19, který bude veřejnosti zpřístupněn první květnovou sobotu. Z kdysi přepychového bydlení, pro které Loos navrhl překrásný hudební salon obložený mramorem fantastiko, se staly kanceláře. Rodina Huga Semlera byla nucena před druhou světovou válkou uprchnout před nacisty z Čech. V průběhu druhé světové války zde sídlilo místní velitelství wehrmachtu, poté dům využívala Československá armáda.

Interiér nebyl doposud rekonstruován, a tak se návštěvníkům otevírá pouze výjimečně.

Byt rodiny Huga Semlera, továrníka

Rodina Semlerových obývala dům na dnešní Klatovské třídě 19. V přízemí se nacházely reprezentativní a úřední prostory firmy. První patro zaujímal rozlehlý byt podnikatele Semlera a byt ve druhém patře se pronajímal.

Do dnešních dní se zachovalo jádro interiéru s jídelnou, salonem a hudebním salonkem. Právě hudební salonek je prokazatelně Loosovou prací, navrhl jej mezi lety 1931–1932 pro ženu Hugo Semlera.

Během druhé světové války byl interiér využíván německým vojenským velitelem města Plzně Georgem von Majewskim. Uvnitř salonu sousedícím s hudebním salonkem byla rovněž podepsána kapitulace plzeňské posádky wehrmachtu. Hned po podpisu dokumentu se zde Georg von Majewski před zraky všech přítomných zastřelil.

Dům s interiérem dosud čekají na zrestaurování, v současné době je veřejnosti běžně nepřístupný.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.