12 tipů na výlety po památkách UNESCO v ČR

Česká republika je známá tím, kolik krás v sobě skrývá. To potom přináší otázku kam vyrazit na výlet či na dovolenou? Vybrat si můžete mezi kulturou, památkami, městy, zábavou, historií a řadou dalších. Zde vám přinášíme alespoň špetku toho nejlepšího, co Česká republika nabízí.

Světové dědictví UNESCO

Jako světové dědictví se označují nejrůznější kulturní a přírodní památky po celém světě, které byly pro svou ojedinělost vybrány organizací UNESCO a zapsány na seznam světového dědictví. Na tomto seznamu se nacházejí nejrůznější budovy, jezera, hory, národní parky dokonce i celá města.

Telč – Historické centrum

Historické centrum města Telč patří k nejhodnotnějším městským památkovým rezervacím na celé Moravě. Největší dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční telčský zámek, ke kterému je připojeno vnitřní město. Zapsána na seznam UNESCO byla Telč v roce 1992.

Žďár nad Sázavou – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého patří mezi nejvýznamnější stavby baroka. Postavil ho Jan Blažej Santini - Aichel. Kostel byl postaven ve slohu barokní gotiky v 18. století na travnatém kopečku u Žďáru nad Sázavou, který byl pojmenován Zelená hora an a seznam UNESCO se dostal roku 1994.

Holašovice – vesnická rezervace

Vesnická památková rezervace Holašovice je středověký systém obytných budov s architektonickým stylem tvořeným štukovým dekorem nazývaným Selské baroko. V památkové rezervaci je 23 chráněních usedlostí, studny s dřevěnou pístovou pumpou, 120 budov a Selský dvůr čp. 6, což je rodinné selské sídlo již od roku 1530. Na seznamu UNESCO Holašovice najdeme od roku 1998.

Praha – Historické centrum

Praha je historická metropole, jedno z nejkrásnějších a nejatraktivnějších měst v Evropě, připsána na seznam UNESCO roku 1992. Památkou zapsanou na listinu světového dědictví je například i Pražský hrad – je největším hradním komplexem na světě. Od roku 2010 je na seznamu světového dědictví připsán rovněž zámecký park v Průhonicích.

Kroměříž – zahrady a zámek

Arcibiskupský zámek Kroměříž postavený ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecká zahrada i Květná zahrada v západní části města jsou nejvýznamnější památky města Kroměříže. Od roku 1998 na seznamu památek UNESCO.

Český Krumlov – Historické centrum

Středověké centrum města Český Krumlov je zapsáno na seznamu UNESCO od roku 1992. Centrum obklopují meandry Vltavy, které tvoří s přilehlým areálem hradu a zámku jedinečný soubor městské zástavby. Tento státní hrad a zámek se vyznačuje hlavně rozsáhlým areálem. Jde o druhý největší hradní komplex v Česku, hned po Pražském hradu.

Litomyšl – Zámek a zámecký areál

Ve městě Litomyšl byl zapsán do světového dědictví renesanční zámek a zámecký areál z 2. poloviny 16. století. Na seznam UNESCO a tak i památkově chráněný zámek se dostal roku 1999.

Kutná Hora – Historické centrum, Chrám sv. Barbory, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Kutná Hora je královské město, pokladnice českých králů. Je známá tím, že se zde těžilo stříbro. Na seznam památek je zapsáno historické jádro Kutné hory s pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci. Historické jádro Kutné hory tvoří například Vlašský dvůr, Kamenný dům a mnoho dalších. Na seznamu UNESCO od roku 1995.

Olomouc – Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je monument postavený ke slávě Boží v 18. století. Jeho hlavním účelem byla okázalá oslava katolické církve a víry, z velké části vyvolána pocitem vděčnosti za ukončení moru, který na Moravě udeřil v letech 1714 až 1716. 35 metrů vysoký sloup je nejvyšší sousoší Česka a jeho součástí je i malá kaplička. Od roku 2000 na seznamu Unesco.

Brno – Vila Tugendhad

Vila Tugendhat je nejznámější evropská vila Ludwiga van der Rohe. Byla postavena ve 20. století. Vila Tugendhat má 3 úrovně - hlavní podlaží, suterén a horní podlaží. Součástí vily je rozlehlá zahrada. V době války byla vila zabavena gestapem a velmi poničena. Dnes je vila v rekonstrukci a přístupná. Na seznam UNESCO se zapsala roku 2001.

Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

Třebíčská židovská čtvrť a křesťanská bazilika svatého Prokopa. Po dobu 200 let byla bazilika využívána ke světským účelům, což způsobilo její nemalé poškození. V Třebíči je také židovská čtvrť, kde se nachází z radnice, školy, chudobince a velké synagogy. V Třebíči se nachází i původní židovský hřbitov ze 17. století, který byl přemístěn na kopec Hrádek. Na hřbitově je 3000 kamenných náhrobků. Byl vybudován již roku 1631 a je tak nejstarší památkou. Součástí židovského hřbitova je obřadní síň z roku 1903, které je jediné židovské místo mimo Izrael zapsané na seznam UNESCO. Zámek Třebíč byl zapsán na seznam UNESCO roku 2018.

Lednicko – valtický areál

Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze 283,09 km2, jenž spadá pod okres Břeclav. Obce Valtice, Lednice a Hlohovec jsou významnými krajinotvornými celky.

порно онлайн