Na lov pstruhů do Krkonoš

Jde o ideální rodinnou dovolenou. Děti se učí samostatnosti, odpovědnosti, dovednostem, a nejen děli. Lov pstruhů se velmi líbí malým dětem i tatínkům. Ideální akční dovolená.

Vezměme to „zgruntu“. Největší zážitek poskytuje pojmout celou akci komplexně, včetně výroby prutů a splávků. Tedy, ulomíte si prut, délky cca 3 metry, nemusí být nijak rovný, pstruhům to nevadí. Splávek si pak můžete vyříznout z kousku dřeva, nebo koupit v prodejně v Trutnově. Tamtéž si taky zakoupíte vlasec a háček na ryby. „Takový doma vyráběný prut nikde nekoupíte“, říká projektant Ing. Bábíček.

Jako návnadu můžete nasbírat kolem chaty žížaly, ale téměř stejně dobře berou i na kukuřici, kterou „nafasujete“ na rybníku.Na chovném rybníku u Trutnova si můžete půjčit i pruty. Proč zrovna na pstruhy do Krkonoš? Rostou pomalu ve studené vodě, mají hutnější maso. Stejně jako krkonošské dřevo. „Pokud by jste nařízli obyčejnou větvičku průměru 3 cm, na Černé Hoře, budete překvapeni, kolik má letokruhů. Možná i 40 let,“ říká Ondřej Kout, znalec Krkonoš.

Kdy na pstruhy?

Pokud je slunný den, od 10 00 do 16 00 vám žádný nezabere. Jsou u dna. Ideální jsou deštivé přeháňky letošního léta, pstruzi berou i v poledne. V zimě, je – li dost silný led, lze chytat i na dírkách.

Se zasekáváním návnady nemusíte mít starosti. Pstruh návnadu zhltne a sám se zasekne.Po vytažení z vody jej omráčíte, nebo spíše úderem paličky zabijete. A pak již nastupuje kuchání a pečení. Jsou pstruzi drazí ? Ani ne, přímo na sádkách 130 Kč / kg pstruha. Do kila vejdou i 3 – 4 pstruzi, i když Honza Priesnittz tahal na obyčejný lískový prut i půlkilové pstruhy.

Jak pstruhy připravit?

Pstruh má velmi jemné maso. Není to žádná makrela. Jak to dále provést, ukazuje na videu šéfkuchařka horského hotelu v Krkonoších paní Vítková.

Jak se líbil lov pstruhů dospělým?

„Je to mnohem lepší, než zoologická zahrada. Ze zoologické zahrady si nemůžete odnést domů k jídlu žádné zvířátko“, říká P. Karel Janečka, farář ze Zubří.
Atraktivní a akční rodinná dovolená nemusí být drahá. A ani počasí vám ji nedokáže zkazit.

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora, Pavla Sýkorová

Zdroj: www.kodek.cz

Související články:
Dotace na rekreaci v Krkonoších
Zahradní rybníčky

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.