Krkonoše. Typy na výlet. - 2. díl - Východní Krkonoše

Krkonoše jsou zcela určitě nejnavštěvovanější hory v České republice, rozprostírají se v severovýchodních Čechách na státní hranici s Polskou republikou. Krkonoše nabízí spoustu rekreačních aktivit v každém ročním období. Pokud vás zajímají typy na výlet v východní části Krkonoš naleznete je zde.

Černý důl

Černý důl byla původně hornická osada rozložená v údolí potoka Čisté na úpatí Krkonoš. Dnes je to oblast východních Krkonoš která přitahuje v létě turisty a cykloturisty a v zimě milovníky zimních sportů.

Vyžití nabízí SKIPARK Černý Důl. Naleznete zde Snowpark s 12 překážkami a dětský ski areál MarKIDpark s pojezdovým chodníkem, 2 LD, 10 LV a komplex ski služeb. Pravidelný provoz je denně 8.30-16.00. Vynikající lyžování na technickém sněhu. Citybusy v provozu dle jízdního řádu. Parking zdarma.

Janské Lázně

Janské Lázně je lázeňské městečko s nevšední historií rozkládající se na úpatí Černé hory (1299 m n. m) . Podle jedné z pověstí objevil teplý pramen v roce 1006 Jan z Chockova, zbrojnoš družiny Albrechta z Trautenbergu a Žacléře. Za zakladatele lázní je považován Jan Adolf Schwarzenberg, který zde nechal v roce 1677 postavit několik nových lázeňských budov. V lázeňském prostoru vyvěrá asi 30 radioaktivních, termálních a minerálních pramenů.

Janské Lázně je i centrum sportovně-rekreačních aktivit. Lyžařský areál Černá hora – Janské Lázně patří k nejvýznamnějším v české republice. Terény pro sjezdové lyžování se nachází na jižních až jihovýchodních svazích Černé a sousední Světlé hory. Lyžaři mají k dispozici 2 lanové dráhy a 13 lyžařských vleků různých typů a délek. Skiareál disponuje novou 8-mi místnou kabinkovou lanovou dráhou. Jedná se o jedinou lanovku tohoto druhu v České republice. Sjezdové tratě areálu patří k nejdelším v Čechách, dosahující délky až 3km. Hlavní sjezdové tratě jsou vybaveny zařízením na výrobu technického sněhu. Lyžařské terény jsou vhodné rovněž pro rodiny s dětmi, protože jsou v areálu sjezdové tratě od „cvičných luk“ až po náročné sjezdovky. Pro běžkaře je pravidelně strojově upravováno 50km tratí, sáňkaři mohou vyzkoušet 3,5km dlouhou „Černohorskou sáňkařskou cestu“. V Janských Lázních je nový bazénový komplex.

Pro vyznavače pěší turistiky je zde například naučná stezka černohorské rašeliniště nebo vycházková trasu Klausový důl.

Černá Hora a rozhledna

Hora 1299 m n.m., vede na ni z Janských Lázní kabinková lanovka, která je v provozu i v létě. Je na ní televizní vysílač a rozhledna a SZ od vrcholu najdeme Černohorské rašeliniště – přírodní památku. Na jejich svazích Ski-areál Černá hora – Janské Lázně a běžkařské trasy.

Horní Malá Úpa

Horská obec se nachází nad údolím Malé Úpy je typickou horskou obcí. Horní Malá Úpa leží 1 108 m n.m. Příroda v okolí se přímo nabízí k výletům do přírody a cyklistice. Z Velké Úpy vede sedačková lanovka k Portášově boudě. Nachází se zde i řada lyžařských vleků a sjezdovek. Pro děti by doporučujeme navštívit Čertův mlýn s pohádkovými postavičkami.

Pec Pod Sněžkou

Město Pec pod Sněžkou je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších horských středisek cestovního ruchu v České republice s celoročním využitím v nadmořské výšce 750 m. Nachází se v údolí řeky Úpy, Zeleného a Lučního potoka, v překrásné přírodě. Nejvýznačnější horou v okolí je Sněžka. Sněžka je svými 1602 metry nejvyšší horou na území České republiky. Název souvisí se založením pecí na tavení železných, arzenových a měděných rud, které se v Obřím dole těžily od 16. do 19. století.

V Peci pod Sněžkou celoročně naleznete lanovou dráhu Pec - Sněžka a lanovou dráhu Velká Úpa - Portášovy boudy. Pec pod Sněžkou je v létě zajímavá pěší turistikou (naučné stezky - Vlčí jáma, Aichelburg, Zelený potok, Okolo Pece) a v zimě sjezdovým lyžováním. Sjezdové tratě jsou pro začátečníky i pokročilé.V létě je Pec pod Sněžkou taky výchozí bod pro pěší výstup na nejvyšší horu Krkonoš Sněžku.

Sněžka

Nejvyšší hora Krkonoš i zároveň i celých Čech. Má výšku 1602 m n. m. Je to vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Na vrcholu Sněžky je nyní Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, rotundová kaple sv. Vavřince, kamenný trigonometrický obelisk a poštovna.

Svoboda Nad Úpou

Horské město Svoboda nad Úpou leží 516 m n.m. ve východní části Krkonoš v údolí Úpy a Janského potoka na úbočí Rýchorského hřbetu. Podle kroniky Simona Hüttela měla být Svoboda nad Úpou založena v roce 1009 Petrem Hostolovským, poddaným hraběte Trautenberga z Trutnova. Svoboda nad Úpou je výchozí výletní místo mnoha turistických tras a cest po Krkonoších.

Pro vycházky jsou vhodné trasy na vrch Muchomůrku, do blízkých Janských Lázní s lanovkou na Černou horu a na Rýchory, kde se nachází chráněný bukový prales. V zimě zde naleznete lyžařský areál, upravované běžecké tratě a skibus. Necelé 2 km od Svobody nad Úpou se nachází skiareál Mladé Buky.

Trutnov

První písemné doklady o městě jsou z roku 1260. Ústředním prostorem starého města je Krakonošovo náměstí s malebnými podloubími, jehož středu vévodí Krakonošova kašna. Zajímavosti: muzeum Podkrkonoší, kostel Narození Panny Marie, kostel sv. Václava a v části Poříčí kostel sv. Petra a Pavla, jedenáctimetrový sloup Nejsvětější Trojice, barokní radnice, Haasův palác.

Autor: -Š.E.-

2 komentáře

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Китайский язык перевод китайский язык.