Krkonoše. Typy na výlet. - 2. díl - Východní Krkonoše

Krkonoše jsou zcela určitě nejnavštěvovanější hory v České republice, rozprostírají se v severovýchodních Čechách na státní hranici s Polskou republikou. Krkonoše nabízí spoustu rekreačních aktivit v každém ročním období. Pokud vás zajímají typy na výlet v východní části Krkonoš naleznete je zde.

Černý důl

Černý důl byla původně hornická osada rozložená v údolí potoka Čisté na úpatí Krkonoš. Dnes je to oblast východních Krkonoš která přitahuje v létě turisty a cykloturisty a v zimě milovníky zimních sportů.

Vyžití nabízí SKIPARK Černý Důl. Naleznete zde Snowpark s 12 překážkami a dětský ski areál MarKIDpark s pojezdovým chodníkem, 2 LD, 10 LV a komplex ski služeb. Pravidelný provoz je denně 8.30-16.00. Vynikající lyžování na technickém sněhu. Citybusy v provozu dle jízdního řádu. Parking zdarma.

Janské Lázně

Janské Lázně je lázeňské městečko s nevšední historií rozkládající se na úpatí Černé hory (1299 m n. m) . Podle jedné z pověstí objevil teplý pramen v roce 1006 Jan z Chockova, zbrojnoš družiny Albrechta z Trautenbergu a Žacléře. Za zakladatele lázní je považován Jan Adolf Schwarzenberg, který zde nechal v roce 1677 postavit několik nových lázeňských budov. V lázeňském prostoru vyvěrá asi 30 radioaktivních, termálních a minerálních pramenů.

Janské Lázně je i centrum sportovně-rekreačních aktivit. Lyžařský areál Černá hora – Janské Lázně patří k nejvýznamnějším v české republice. Terény pro sjezdové lyžování se nachází na jižních až jihovýchodních svazích Černé a sousední Světlé hory. Lyžaři mají k dispozici 2 lanové dráhy a 13 lyžařských vleků různých typů a délek. Skiareál disponuje novou 8-mi místnou kabinkovou lanovou dráhou. Jedná se o jedinou lanovku tohoto druhu v České republice. Sjezdové tratě areálu patří k nejdelším v Čechách, dosahující délky až 3km. Hlavní sjezdové tratě jsou vybaveny zařízením na výrobu technického sněhu. Lyžařské terény jsou vhodné rovněž pro rodiny s dětmi, protože jsou v areálu sjezdové tratě od „cvičných luk“ až po náročné sjezdovky. Pro běžkaře je pravidelně strojově upravováno 50km tratí, sáňkaři mohou vyzkoušet 3,5km dlouhou „Černohorskou sáňkařskou cestu“. V Janských Lázních je nový bazénový komplex.

Pro vyznavače pěší turistiky je zde například naučná stezka černohorské rašeliniště nebo vycházková trasu Klausový důl.

Černá Hora a rozhledna

Hora 1299 m n.m., vede na ni z Janských Lázní kabinková lanovka, která je v provozu i v létě. Je na ní televizní vysílač a rozhledna a SZ od vrcholu najdeme Černohorské rašeliniště – přírodní památku. Na jejich svazích Ski-areál Černá hora – Janské Lázně a běžkařské trasy.

Horní Malá Úpa

Horská obec se nachází nad údolím Malé Úpy je typickou horskou obcí. Horní Malá Úpa leží 1 108 m n.m. Příroda v okolí se přímo nabízí k výletům do přírody a cyklistice. Z Velké Úpy vede sedačková lanovka k Portášově boudě. Nachází se zde i řada lyžařských vleků a sjezdovek. Pro děti by doporučujeme navštívit Čertův mlýn s pohádkovými postavičkami.

Pec Pod Sněžkou

Město Pec pod Sněžkou je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších horských středisek cestovního ruchu v České republice s celoročním využitím v nadmořské výšce 750 m. Nachází se v údolí řeky Úpy, Zeleného a Lučního potoka, v překrásné přírodě. Nejvýznačnější horou v okolí je Sněžka. Sněžka je svými 1602 metry nejvyšší horou na území České republiky. Název souvisí se založením pecí na tavení železných, arzenových a měděných rud, které se v Obřím dole těžily od 16. do 19. století.

V Peci pod Sněžkou celoročně naleznete lanovou dráhu Pec - Sněžka a lanovou dráhu Velká Úpa - Portášovy boudy. Pec pod Sněžkou je v létě zajímavá pěší turistikou (naučné stezky - Vlčí jáma, Aichelburg, Zelený potok, Okolo Pece) a v zimě sjezdovým lyžováním. Sjezdové tratě jsou pro začátečníky i pokročilé.V létě je Pec pod Sněžkou taky výchozí bod pro pěší výstup na nejvyšší horu Krkonoš Sněžku.

Sněžka

Nejvyšší hora Krkonoš i zároveň i celých Čech. Má výšku 1602 m n. m. Je to vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Na vrcholu Sněžky je nyní Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, rotundová kaple sv. Vavřince, kamenný trigonometrický obelisk a poštovna.

Svoboda Nad Úpou

Horské město Svoboda nad Úpou leží 516 m n.m. ve východní části Krkonoš v údolí Úpy a Janského potoka na úbočí Rýchorského hřbetu. Podle kroniky Simona Hüttela měla být Svoboda nad Úpou založena v roce 1009 Petrem Hostolovským, poddaným hraběte Trautenberga z Trutnova. Svoboda nad Úpou je výchozí výletní místo mnoha turistických tras a cest po Krkonoších.

Pro vycházky jsou vhodné trasy na vrch Muchomůrku, do blízkých Janských Lázní s lanovkou na Černou horu a na Rýchory, kde se nachází chráněný bukový prales. V zimě zde naleznete lyžařský areál, upravované běžecké tratě a skibus. Necelé 2 km od Svobody nad Úpou se nachází skiareál Mladé Buky.

Trutnov

První písemné doklady o městě jsou z roku 1260. Ústředním prostorem starého města je Krakonošovo náměstí s malebnými podloubími, jehož středu vévodí Krakonošova kašna. Zajímavosti: muzeum Podkrkonoší, kostel Narození Panny Marie, kostel sv. Václava a v části Poříčí kostel sv. Petra a Pavla, jedenáctimetrový sloup Nejsvětější Trojice, barokní radnice, Haasův palác.

Autor: -Š.E.-

1 komentář

  • Odkaz Komentáře Leomus Guitar News napsal(a) Leomus Guitar News čtvrtek, 28 listopad 2019 03:53

    site about musical equipment, guitar sound amplification, manufacturing of tube amplifiers, restoration of retro equipment, modernization of sound devices and news from the music industry.

    Nahlásit

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.