Za dovolenou si rádi připlatíme

Češi se v letošní dovolenkové sezóně nebojí do svého cestování investovat. Ve srovnání s loňskou sezónou cestovní agentury letos registrují 50% nárůst objednávek. V průměru utrácejí za letní pobyty bezmála 13 tisíc korun na osobu a největší zájem je o letecké zájezdy a all inclusive stravování.

Enormní zájem o cestování mají Češi již od začátku roku, kdy cestovní kanceláře zaznamenaly zvýšenou poptávku po First Minute zájezdech. „Celý trh cestovního ruchu je zvýšenou poptávkou ovlivněn. Letos se tak na rozdíl od minulých let tolik nevyplatí čekat na výhodné Last Minute zájezdy. Některé nejžádanější hotely jsou vyprodané dokonce už od února. Cestovatelé však mohou atraktivní nabídky letních pobytů stále najít, jen nedoporučujeme s koupí zájezdu dlouho váhat,“ komentuje Michal Tůma, Invia. Vzhledem k vyššímu zájmu o zájezdy si Češi za dovolenou i připlatí. Průměrná cena zájezdu stoupla o 750 Kč na 12 845 Kč za osobu. K mírnému zdražení došlo u Řecka, Španělska i Itálie, naopak Egypt průměrně zlevnil o téměř 900 Kč za osobu.

Opět vedou tradiční destinace

Stejně jako loni i letos je největší poptávka po Řecku a řeckých ostrovech – celkový podíl na prodeji se pohybuje okolo 25 %. Druhé místo tradičně zaujímá Chorvatsko s 16 % a třetí je Bulharsko s 12,5 % těsně před Itálií s 12 %. Překvapil zájem o Egypt, která opět patří mezi pět nejpopulárnějších letních destinací. Roste i zájem o vzdálenější exotické destinace.

Itálie

 

Nešetříme na dopravě ani na stravování

Téměř polovina prodaných zájezdů jsou pobyty s all inclusive službami. Stále více turistů cestuje na svou dovolenou letadlem. Leteckou přepravu upřednostňuje 64 % lidí cestujících k moři. "Turisté, kteří si na dovolené zajišťují stravu sami, nejčastěji volí i vlastní dopravu. Ta letos zaujímá 27% podíl na prodeji všech zájezdů. Autobusem letos k moři cestuje 9 % turistů,“ upřesňuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

Nejoblíbenější jsou tříhvězdičkové hotely a 8denní dovolená

Při výběru ubytování preferují turisté tříhvězdičkové hotely (40 % z celkových poptávek). Průměrná cena zájezdu s pobytem v tříhvězdičkovém hotelu je 11 887 Kč za osobu. Čtyřhvězdičkové hotely volí 31 % turistů a oproti předchozímu si připlatí celkem 4 096 Kč za osobu. Drtivá většina turistů preferuje dovolenou na 8 dní (až 62% podíl). „Nejoblíbenější jsou dovolené na 5 pracovních dní. Lidé nejčasněji vyrážejí na zájezd od soboty do soboty, tomu také odpovídá nabídka cestovních kanceláří. Největší výběr je právě v této kategorii pobytů,“ vysvětlil Michal Tůma.

куннилингус крупным планом . смотреть русское порно . Секс