Tipy na cestování vlakem po Evropě

Agatha Christie ve svých knihách často popisovala cestování vlakem. Ať už se slečna Marplová vezla v klasickém kupé nebo pan Poirot v luxusním Modrém expresu – vždy tomuto způsobu cestování nechyběla romantika.

Ne každý z nás má možnost během cesty trávit svůj čas v přepychu restauračního vozu Orient Expresu, ale využít pro cestování po Evropě železniční dopravu není až tak nereálné. A vaše konto přitom nemusíte vyčerpat na minimum. Nemá jízda vlakem přece jen nádech romantiky? Autobus, auto i letadlo v tomto směru poněkud zaostávají.

Rozhodnete-li se procestovat Evropu vlakem, je výhodné pořídit si síťovou jízdenku Interrail. Často ji využívali především studenti jako levný způsob cestování Evropou. Dnes ji využívají ti, kterým vlak vyhovuje a mají ekologické smýšlení. Máte dvě možnosti: Interrail Global pass vám umožní cestovat ve všech 30 zemích Evropy nebo si vyberete pouze jeden stát a neomezeně cestujete na jeho území pomocí Interrail Counry Pass. Síťové jízdenky jsou časově omezeny, během jejich platnosti můžete neomezeně cestovat, přesednout z jednoho spoje na druhý – ujeté počty kilometrů zde nehrají roli.

Tipy na cestování vlakem po Evropě

Např. Interrail Global Pass pro cestujícího od 12 do 26 let, platí 15 dnů – 5 dnů z toho využijete pro cestu vlakem 2. třídy. Zaplatíte 5 520 Kč. Za stejných podmínek u tohoto typu jízdenky na jeden měsíc cestování (platnost také jeden měsíc) zaplatíte 13 220 Kč.

Další příplatky vás čekají pouze u spojů, kde je nutné zajistit si místenku. Tyto výdaje můžete platit buď dopředu (pokud víte, kam cestujete) nebo přímo na nádražích, rozhodnete-li se na poslední chvíli. Právě „spontánní“ způsob cestování je v tomto případě velkou výhodou – dnes v Itálii, zítra ve Francii. Záleží na vás, síťová jízdenka vám umožňuje rozhodnout se na poslední chvíli.

Ve velkých městech Evropy leží železniční nádraží v blízkosti centra. A i to je plus pro tento způsob cestování. Vyhnete se kolonám aut, nervozitě při řízení. Přečtete si noviny, knihu, pozorujete okolní krajinu. V restauračním voze si vychutnáte ranní kávu. Cesta po železnici může být příjemným zážitkem.

Tipy na cestování vlakem po Evropě

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.