Ostrov Hvar s bohatou historií

Tento ostrov v Jadranském moři je největším a nejslunečnějším ostrovem Chorvatska. Patří ke Splitsko-Dalmátské župě, žije zde asi 10 654 obyvatel na ploše 299,6 km2.

Na pobřeží ostrova najdete města: Hvar, Stari Grad, Jelsa, Sućuraj a Vrboska – ty patří k největším. Ve vnitrozemí Brusje, Grablje, Selca kod Starog Grada…

Geografie

Ostrov Hvar je včleněn do pásu Středodalmatských ostrovů, je od nich oddělen průlivy: Hvarským (Brač), Višský (Viš), Korčulský (Korčula) a Neretvanský (Pelješac). Středem ostrova prochází hřeben hor, jeho nejvyšší hora Sveti Nikola je vysoká 628 m. Hvar má příjemné klima: mírná zima, velmi teplé léto. Nejvyšší teplota, která zde byla kdy naměřena, nepřesáhla 37°C a proto se tu daří zemědělským plodinám. Pěstují se zde olivy, vinná réva, rozmarýn a levandule. Lov ryb je také podstatnou částí místního hospodářství. V zimě zde sněží málo. Za posledních 10 let byl sníh zaznamenán v lednu pouze 3 dny.

Ostrov Hvar s bohatou historií

Z historie ostrova

Ostrov byl obydlen už v dávné minulosti. Ilyrové, kteří zde přebývali, válčili s řeckými kolonizátory ve 4. století před Kristem. Ve východní části ostrova, blízko dnešního Sučurja, měla své sídlo Ilyrská královna Teuta. Četné mohyly jsou právě z tohoto období.

Pak zde Řekové založili antické město Faros (dnes Stari Grad). Hvar hrál velkou úlohu za doby irylsko-římských válek, kdy Římané zvítězili. Po letech byla Římská říše poražena a Hvar se i s celou Dalmácií stává částí Byzantské říše. Během staletí ostrov náležel Chorvatskému království, Bosenskému králi, Benátkám, Francii a Rakousku. Po první světové válce se přidružil k Itálii, po druhé světové válce je součástí Federativní republiky Jugoslávie, od které se Chorvatsko oddělilo roku 1991.

Ve městě Hvaru, i na ostatních částech ostrova, naleznete cenné historické památky, které svědčí o bohaté historii této oblasti. Jsou zde četná archeologická naleziště.

Proč na právě Hvar

Největším ekonomickým přínosem je samozřejmě v letních měsících turistický ruch. Zajímavé členité pobřeží, čisté pláže vybělené sluncem, průzračná voda Jadranu, vůně levandule, olivovníků a vína – to vše je důvodem, proč se sem návštěvníci rádi vracejí. A samozřejmě pohostinnost místních obyvatel, kteří vás rádi pozvou na sklenici dobrého vína.

Související články

Tribunj je městečko s ostrůvkem
Město Vinkovci je nazýváno vstupní branou Slavonie

Ostrov Hvar s bohatou historií

1 komentář

 • Odkaz Komentáře Carson napsal(a) Carson neděle, 23 prosinec 2018 13:41

  Only, then it can be provided to the small kids,
  to offer freedom from varied varieties of diseases.
  MAPS not just treats children in distress with delicate care but
  concerns the anguish and anxiety of the parent getting through a child under chronic condition. Although
  botox cosmetic injections solution was helpful (if to some degree ghoulish), there are two significant disadvantages:
  1.

  Nahlásit

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.