Navštivte s námi Chorvatsko

Chorvatsko patří nejen mezi našimi turisty k nejoblíbenějším destinacím zejména pro trávení letní dovolené u moře. Je to dáno zejména nádherným členitým pobřežím Jaderského moře.

 

Samotný Jadran bývá považován za nejčistší moře v Evropě. Pokud zvolíte pro svou dovolenou Chorvatsko, celou řadu informací vám přinese magazín o cestování. Je několik možností, jak se do této krásné země dopravit.

První variantou je vlastní automobil, s nímž se po pohodlných dálnicích dostanete na území Chorvatska po ujetí zhruba 900 km. Podobné je to i s autobusem, pokud zvolíte zájezd s cestovkou. To má výhodu v bezstarostnosti a pohodlí klimatizovaného busu, kde vám dlouhou chvíli zpestří například video. Další možností je letecká doprava, směřující do Dubrovníku. Po železnici je to také možné, ale je nutno přesedat a dostanete se pouze do Splitu nebo Záhřebu.

Chorvatské pobřeží můžete projíždět autem, nebo si vybrat některé z mnoha letovisek. Ubytovat si můžete v hotelu či soukromých penzionech a apartmánech. Romantici jistě využijí vlastní stan, který lze postavit v mnoha kempech. Další možností je strávit dovolenou na jachtě, buď vlastní, nebo pronajaté v některé z mnoha marin. Zážitky z jachtingu po Jadranu jsou úžasné. Můžete zastavit v kterémkoliv přístavu, nebo si vybrat odlehlý záliv a zde se oddávat koupání, potápění, či sportovnímu rybaření.

Chorvatsko ovšem není jen blankytné moře a nádherné pláže. I vnitrozemí nabízí spoustu možností zejména k turistickým výšlapům spojených s poznáváním historických památek a především zajímavé přírody. Umožňuje to celkem šest národních parků, z nichž patrně nejznámější jsou Plitvická jezera, populární zejména díky filmům o Vinetouovi. Neméně přitažlivé jsou vodopády na řece Krka, která vyhloubila v krajině hluboký kaňon, jehož stráně a okolí jsou hustě zalesněny. Podobně nádherný je i národní park Paklenica, kde najdete neporušenou přírodu, lesy, propasti i vysoké hory.

Kdo má rád dobré jídlo a víno, ten si bude v Chorvatsku připadat jako v ráji. Chorvatská kuchyně se vyznačuje při pobřeží specialitami z ryb a mořských plodů, ve vnitrozemí grilovaným hlavně jehněčím masem, v horách pak zvěřinou. Samozřejmostí je množství zeleniny a ovoce. Příznivé podnebí a vhodná převážně vápenitá půda svědčí vinné révě, takže o kvalitní vína není nouze.

Věříme, že vás článek inspiroval a chcete-li si přečíst další cestopisy, můžete navštívit internetovou adresu www.outdoortipy.cz/kategorie/cestopisy.