Navštivte největší maďarské skvosty bez davů

Nyár je v plném proudu, a tak je třeba si vzít ünnep. Nerozumíte? Prostě si vezměte dovolenou a vyrazte do Maďarska ještě než léto skončí!

Letos Maďarsko není pro turisty tak lákavou destinací jako v jiných letech, takže boxovací rukavice pro vybudování osobního prostoru u turistických cílů můžete nechat doma. Není na co čekat. Sbalte kufry, vyměňte koruny za forinty a vyrazte na cestu za maďarskými klobáskami. Maďarsko v čele s oblíbeným Balatonem, hlavním městem Budapeští a kulturním městečkem Pécs už čeká!

1. Balaton: Největší jezero ve střední Evropě potěší cyklisty i mořeplavce

Pokud jste vášnivými milovníky moře a cyklistiky, je pro vás Balaton jednoznačnou volbou. Máte pravdu, Balaton není moře, bude vám ale stačit, že se mu přezdívá „maďarské moře“? Kolem celého jezera navíc vede cyklostezka dlouhá 200 kilometrů, snadno tak můžete objet celou oblast na kole. Pokud uvažujete, ve které části dovolenou strávit, je třeba mít na paměti, že sever jezera se značně liší od jeho jižní části. Na severu je většina pobřeží hustě zarostlá rákosím, ze kterého místní vyrábějí rákosové střechy (najdete je na domech třeba v Szigligetu nebo na Tihany). V severní části jezera mezi rakosím objevíte ukryté také pláže. Pokud však máte raději větší a prostornější pláže, doporučujeme jižní část Balatonu. Na jihu je vstup do vody dost pozvolný, díky čemuž je tu i teplejší voda než na severu, kde z mola slezete přímo do hloubky. Pokud s sebou berete své malé ďáblíky, vyrazte raději na jih. Jste-li navíc zimomřiví, Balaton se vám zalíbí, voda v něm je totiž nadprůměrně teplá – v létě dosahuje průměrné teploty 26 – 28 °C. Na Balaton se dostanete za hodinu a půl vlakem z maďarského hlavního města.

TIP: Malým pokladem v severní části Balatonu je městečko Szigliget. Právě v Szigligetu najdete největší koncentraci domů s rákosovou střechou. Je to takový malý ráj na „ostrově“. Poloostrov lehce vyčnívající nad hladinou sladkovodního jezera kdysi dávno v minulosti skutečně ostrovem byl. Dnes mu dominuje zřícenina hradu, z níž je kouzelný výhled. A hlavně najdete tu sklepy s dobrým vínem, tak Egészségére (na zdraví)!

2. Budapešť: Poloprázdné hlavní město teď nebo nikdy

Normálně je Budapešť plná turistů, letos však kvůli pandemii návštěvníci chybí. Pokud chcete tohle překrásné město zažít bez davů, není na co čekat. Největší památky hlavního města určitě každý zná. Co se dá ale v Budapešti zažít nevšedního? Když se řekne Budapešť, vybaví se vám nejspíš překrásná budova parlamentu. Málokdo ví, že se na protějším břehu Dunaje dá rybařit. Rybaření s výhledem na parlament je dost nevšedním zážitkem, na který asi jen tak nezapomenete. Další, co si ve spojení s městem jednoznačně vybavíte, jsou lázně. V Budapešti najdete jedny se speciální otvírací dobou - lázně Rudas v pátek a v sobotu totiž nabízejí noční koupání od 22 večer do 4 do rána. Takovou horečku sobotní noci jste asi ještě nezažili! Namiřte si to také k Rybářské baště a Budínskému hradu a nezapomeňte se projít po Széchenyi Lanchíd, prvním mostě přes Dunaj v Budapešti.
Další věcí, kterou musíte nutně vyzkoušet, je maďarská kuchyně. Chtěli byste si dát něco tradičního a přitom pro mnoho cestovatelů neznámého? Ochutnejte speciální ovocnou polévku Gyümölcsleves. Je to především letní delikatesa, připravuje se totiž ze sezónního ovoce, tedy z meruněk, švestek, jablek nebo jahod. Tak jó étvágyat (dobrou chuť)!

Pécs: Kulturní brána do Středomoří

Pokud jste si letos vysnili dovolenou ve Středomoří a jedete „jenom“ do Maďarska, vyzkoušejte Pécs, která se pyšní středomořskou atmosférou. Pécs patří k nejstarším a nejzajímavějším městům Maďarska. Naleznete zde památky na osídlení již z dob říše Římské, prvních křesťanů i stavby z dob turecké nadvlády v 16. a 17. století. Nejkrásnějšími pécskými stavbami jsou jednoznačně katedrála z 11. století na náměstí Dóm tér (má vynikající akustiku a pořádají se tu varhanní koncerty) a turecká džamije paši Kásima z 16. století na náměstí Széchenyi tér. Určitě vás nepřekvapí, že je městečko zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

TIP: Nenechte se rozhodit velikostí maďarské kávy – je sice výborná, ale připomíná spíš našeho „panáka“. O co menší káva je, o to větší by měly být zákusky k ní. Máte přece dovolenou!