Návod, jak si doma levně vytisknout kvalitní fotografie z dovolené

Dnes se s Vámi podělíme o návod na domácí tisk fotografií, díky kterému získáte fotky, které budou odpovídat Vašim nárokům na kvalitu a jež zároveň předčí Vaše představy o ceně (tiskem fotografií doma ušetříte). Takže, jdeme na to…

Začneme však trošku „negativně“. Před tím, než se pustíte do domácího tisku fotografií, je nutné si uvědomit úskalí domácího tisku. Není jich ovšem moc, konkrétně se jedná o to, že:

  • - vzhled fotografií (barvy) na monitoru a papíře se mohou lišit
  • - ve „standardním“ režimu tisku nebude kvalita fotografií optimální
  • - rozměry fotografie se liší od rozměrů fotopapírů

Jedná se však o nástrahy, které lze snadno řešit…

Rozdílný vzhled fotografií

To, zda a o kolik se fotografie liší, nezjistíte jinak, než zkušebním tiskem. Vytiskněte si tedy 1 fotografii a porovnejte výstup s Vašimi představami. Následně fotografie upravte v některém z grafických programů (k dispozici jsou programy i od velkých technologických značek, jako je například Hewlett Packard a jeho program HP Photosmart Esential).
Zároveň dbejte na to, abyste upravované fotky ukládali do jiných souborů, tj. nepřepisovali originální fotografie.

Režim tisku

I běžné domácí tiskárny mají zpravidla režimy tisku. Tento režim je však nutné nastavit (tj. změnit režim z „běžný tisk“, na „tisk fotografií). Níže uvádíme, jak toto nastavení probíhá na tiskárnách značky Canon.

Nastavení režimu tisku fotografií u tiskáren Canon

Rozměry fotografie se liší od velikosti fotopapíru

Jak jste si jistě všimli, kromě režimu tisku je rovněž nutné zvolit velikost papíru v tiskárně (a tím pádem také velikost výsledné fotografie). Co ovšem v situaci, kdy se liší velikost fotografií na kartě Vašeho fotoaparátu od velikosti fotopapíru?
Řešením je opět šikovný grafický program (třeba ten výše zmíněný od Hewlett Packard), který Vám pomůže fotografii zmenšit či oříznout tak, aby přesně pasovala na papír a zároveň na ni bylo zachyceno vše potřebné.

A teď k té ceně

V nadpisu tohoto článku jsme Vám slíbili, že Vám řekneme, jak si doma tisknout fotografie levně. Řešením je v tomto případě tisk fotografií prostřednictvím značkových kompatibilních tiskáren, které jsou výrazně levnější než originální náplně, stále si však zachovávají vysokou kvalitu (na rozdíl od neznačkových kompatibilních náplní), viz. níže přiložená grafika.

Zdroj: www.tisknulevne.cz

Oproti tisku s originálními náplněmi můžete ušetřit 60 %, snadno se tedy dostanete na částky nižší, než je cena fotografií v ateliéru (nesmíme pak zapomínat na výhodu, že si fotografie můžete před tiskem upravit v počítači).

Zážitky z poslední (či té příští) dovolené si tedy zkuste vytisknout doma. Uvidíte, že bude mít z „podomácku“ tištěných fotografií radost, výsledné dílo pak bude díky možnosti úpravě fotografií spíše odpovídat Vašim představám, plus je zde samozřejmě ona zmíněná finanční úspora.