Lyžování ve Francii

Někdo zná Francii jako zemi skvělého vína, někdo si pod jejím jménem vybaví zasněžené kopce lákající k nerušené jízdě. Podle znalců sjezdového lyžování jsou nejideálnější podmínky od prosince až do dubna ve Francouzský Alpách.

Jsou zde patrně nejdelší sjezdovky, z nichž mnohé mají převýšení až 2 tisíce metrů, výborné sněhové podmínky a perfektní lyžařské zázemí v podobě široké škály ubytovacích možností a servisu. Najdete zde jak příjemné turistické ubytovny, tak i luxusní hotely.

Většina ubytovacích kapacit je umístěna přímo na sjezdovkách, takže můžete nazout lyže hned za dveřmi a vydat se za skvělými zážitky z rychlé jízdy, na kterou nemusíte čekat ve frontách, jako tomu bývá v jiných střediscích. Ve francouzských Alpách si můžete vybrat z celé řady destinací, které nabízejí vše, co očekává i náročný lyžař.

Tignes
Nachází se v Savojských Alpách, na konci údolí Tarentaise a lyžovat zde můžete celkem na 150 km sjezdovek, na které vás vyveze 47 lanovek a vleků propojujících jednotlivá střediska celé oblasti. Díky ledovci Grande Motte se zde dá lyžovat po celý rok. Atrakcí je tunelová lanovka, která vás vyveze do nadmořské výšky 3030 m. Oblast je vhodná i pro snowboardisty, pro které je k dispozici snowpark v části Val Claret.

Alpe d Huez
Jedná se o oblast v Savojských Alpách, které se díky až 300 dnům se slunečními paprsky v roce a dobrým klimatickým podmínkám říká Sluneční ostrov. Najdete tu 250 km sjezdovek, 50 km upravených běžeckých tratí a 84 lanovek a vleků. Zajímavostí je nejdelší černá sjezdovka Evropy Sarenne, měřící 16 km s převýšením 1600 m. Na sjezdovce Le Tunnel zase projedete 200 m dlouhým osvětleným tunelem ve skále.

La Plagne
Tato lyžařská oblast patří mezi nejvyhledávanější zimní střediska na celém světě. Skládá se z 10 lyžařsky propojených areálů, ve kterých najdou skvělé podmínky nároční lyžaři, ale i začátečníci včetně rodin s dětmi. Nádherná krajina je hojně navštěvovaná turisty i v létě pro typické savojské vesnice a lesní porosty.

Chamonix
Malebné městečko je světovou metropolí alpinismu na úpatí masivu Mont Blancu. Přitažlivý je světoznámý sjezd ve volném terénu panenskou přírodou Vallé Blanche dlouhý 20 km, který není značený, a proto se doporučuje doprovod s horským průvodcem.

Les 2 Alpes
Většina z celkových 225 km tratí je nižší a střední náročnosti. Oblast je rájem pro milovníky freeridu a snowboardingu. Středisko leží 60 km východně od Grenoblu.

Les Menuires
Středisko se nalézá ve střední části údolí Vallée de Belleville v oblasti Trois Vallées a je ideálním místem pro vyspělé lyžaře i začátečníky, zrovna tak pro snowboardisty či běžkaře. Nejen děti potěší snowboardingová dráha a přes 3km dlouhá sáňkařská dráha. Je to ideální místo pro dovolenou rodin s dětmi, pro které je otevřen celoročně krytý bazén, venkovní vyhřívané bazény, sauna, fitness či aquacentrum.