Letní dovolená v Tatrách pro jednotlivce i celou rodinu

Léto je tu a s ním i dovolenková sezóna. Slovensko láká především na překrásné Tatry. Pojďme se společně podívat, jaké výlety se po horách dají podniknout. Pro Čechy má navíc pobyt v Tatrách jednu velkou výhodu a tou je absence jazykové bariéry.

Poprad a Liptovský Mikuláš

Poprad má ideální polohu z hlediska podnikání výletů do všech stran, protože se nachází kousek od Liptovského Mikuláše.

Oblíbené výletní cíle jako Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské pleso jsou vzdálené do 30 kilometrů.

Jižně od Popradu se pak nachází národní park Slovenský ráj. Vzhledem k tomu, že je Poprad třetím největším městem východního Slovenska, najdeme tu velké množství kaváren a restaurací, město a jeho okolí je vhodné zejména pro pěší turistiku.

Dobrou polohu na výlety láká také Liptovský Mikuláš. Kousek od města se nachází vodní nádrž - Liptovská Mara, která je oblíbeným cílem milovníků vodních sportů a rybářů. V Liptovském Mikuláši se nachází mimo jiné oblíbený areál vodní zábavy Tatralandia.

Ubytování a restaurace v Tatrách

Slovenské Tatry nejsou zrovna předraženou destinací, a tak je možné pořídit pokoj na týden klidně i pod 3 tisíce pro dvě osoby.

Doprava

V samotných Tatrách člověk nepotřebuje žádný dopravní prostředek, všude se dá pohodlně dostat horskou tramvají – električkou. Bohužel od 6. července električku nahradily výlukové autobusy. Od příštího roku by totiž měly být samotné električky na dobro vyměněny za modernější elektrické tramvaje. Trasa tramvaje začíná v Popradu a pokračuje přes Tatranskou Lomnici, Starý i Nový Smokovec až do osady Štrbské Pleso.

Kam na výlet

Kolem Štrbského plesa si udělejte nenáročnou procházku, kterou bez problémů zvládnou děti i starší lidé. Štrbské pleso je navíc výchozím bodem lanovky na Solisko, jeden z nejnižších a nejsnáze dostupných vrchů ve Vysokých Tatrách. Pokud máte více času, určitě si půjčte člun. Naskytne se vám unikátní pohled na Tatry a chvilku relaxu vám navodí klidná hladina plesa.

Ze Štrbského plesa na vodopády Skok

Po asi jeden a půl hodinové túře ze Štrbského Plesa po žluté turistické značce se dostanete k vodopádu Skok. Vodopád, který teče z výšky 25 metrů, je přístupný celoročně. Vede k němu nenáročná cesta, kterou zvládnou i děti a starší lidé. Během cesty Mlynickou dolinou se vám naskytnou nádherné výhledy. Zpět se můžete vrátit toutéž trasou nebo pořádní turisté můžou pokračovat po žluté značce přes vodopád pomocí řetězů až k Bystré lávce a přes ni až do Furkotské doliny, z lehké túry se však stane celodenní náročnější túra.

Ze Štrbského plesa na Rysy

Taková je túra od Štrbského plesa až na Rysy, nejvyšší turisticky přístupný vrchol Slovenska. Chcete-li se pokochat dech beroucím výhledem z vrcholu Rysy i z dalších míst trasy, počítejte s celodenní túrou, která zabere něco málo přes 8 hodin. Vydejte se přes Popradské pleso do Mengusovské doliny a odtud k Chatě pod Rysy.

Tatranská Lomnica

Nejvyšším vrcholem Vysokých Tater, jehož zdolání je dovoleno pouze s horským průvodcem, je Gerlachovský štít s výškou 2 655 metrů. Turisty nejvyhledávanějším vrcholem je ale Lomnický štít, který se vypíná do výšky 2 634 metrů. Pokud zrovna neholdujete horským výšlapům, můžete si pomoct lanovkou, ta vede z Tatranské Lomnici až na samotný vrchol.

Slovenský ráj

Slovenský ráj je spletité bludiště plné hlubokých, úzkých roklin a vysokých vodopádů. Díky husté síti značených cest a doslova stovkám lávek, žebříků, řetězů a dalších pomůcek tu můžete navštívit místa, která by byla jinak nepřístupná. Skoro všechny rokliny ve Slovenském ráji jsou jednosměrné a cesta často vede přímo korytem potoka, po lávkách nad potokem a narazíte i na dlouhé žebříky podél vodopádů. Na túry je vhodné obout kvalitní nepromokavé boty, nebo se už předem smířit s několika hodinami strávenými v mokrých, studených botách.