Jak voní podzimní Paříž

Podzim v Paříži patří mezi nejkrásnější období této metropole. Příroda se sice pomalu ukládá ke spánku, což ale rozhodně neplatí o aktivitě obyvatel jednoho z nejromantičtějších měst na světě.

Barevný podzim

Zatímco léto a vyhřáté slunečné dny skončily, přišel teplý a barevný podzim. Z ulic i muzeí zmizela velká většina turistů a na pařížské bulváry vyjeli Pařížané, kteří si ještě chtějí užít příjemných venkovních teplot. Kavárny nabízejí příjemnou zastávku v mnohdy hektickém dni a tak tam ve všední den, stejně jako o víkendu, najdete Francouze i turisty. A zatímco jedni listují nejnovějším vydáním Le Monde, druzí studují knižního průvodce a přemýšlí, na jaká místa se ještě podívají.

Podzim v Paříži patří bezpochyby mezi nejkrásnější období. Příroda se sice pomalu ukládá ke spánku, což ale rozhodně neplatí o aktivitě obyvatel jednoho z nejromantičtějších měst na světě. Pro důkaz zajděte do Parc Monceau, kam dojdete příjemnou procházkou z Place de Clichy. Stromy obalené barevným listím zde poskytují ideální kulisu pro pikniky, maminky s kočárky a neuvěřitelnou řadu běžců. Staří nebo mladí, v legínách na nohou a měřičem pulsu na ruce, zde běhají všichni.

Noční Montmartre

Jednou z největších výhod tohoto období je především fakt, že si můžete užít Paříž takovou, jaká doopravdy je. A zamíříte-li k nádherné bazilice Sacré-Coeur, spíše než na davy turistů zde narazíte na příjemnou atmosféru. Celkem pravidelně se zde objevuje někdo z pouličních umělců a do zapadajícího slunce brnká své tóny na kytaru. Většina lidí zkrátka jen sedí na schodech před bazilikou a vychutnává si pohled na noční Montmartre, čtvrť, jež ve svém filmu proslavila veselá černovlasá Amélie (Audrey Tautou). K tomu přikusují palačinku, kterou si můžete koupit na nedalekém náměstí – Place du Tertre. To je známé také jako místo malířů, a tak zde naleznete plátna, barvy a bohémskou atmosféru.

Paříž, stejně tak jako celá Francie, je dokonalou ukázkou nejmodernější gastronomie. A i když zde uvidíte restaurace opatřené proslavenou michelinskou hvězdou, i v malém podniku se většinou výborně najíte. Konkrétně Montmartre je jednou velikou výkladní skříní – a z obchodů zde vykukují křupavé bagety, čerstvé sendviče, na ledu ležící mořské plody a neskutečně lákavé dortíky a zákusky. A půjdete-li z kopce směrem dolů a doprava, dojdete až k slavnému červenému mlýnu: Moulin Rouge. I když v kapse možná nemáte přebytečných 95 eur, které byste chtěli utratit za vstup do kabaretu, můžete si alespoň připomenout pařížskou atmosféru 19. století. Pak možná za prozpěvování tónu písně „Something stupid“ od Nicole Kidman a Robbieho Williamse ze stejnojmenného filmu zamíříte strávit hezký večer nad sklenkou vína do některé z restaurací.

Úsměv Mony Lisy

A co rozhodně během vaší návštěvy metropole nevynechat? Jednoznačně Louvre. Světoznámé muzeum je před zimou klidnější a budete tak mít více příležitostí vychutnat si mistrovská díla. Před muzeem jsou krásné Tuilerijské zahrady, které pro mnohé představují únik z hektického centra Paříže. Pozorovat zde můžete ptáky, jak přilétají pro poslední zbytky potravy, nebo se kochat pohledem na klidnou hladinu zdejšího jezírka. Paláce Louvru a jeho zahrady jsou velkolepé už samy o sobě, ale po tom, co minete hlavní vchod v podobě proslulé skleněné Pyramidy, čeká vás něco ještě mnohem lepšího. Je zde vystaveno na 30 000 uměleckých děl, a tak první, co budete během prohlídky potřebovat, bude bezpochyby mapa a představa, co vlastně chcete vidět. A až se na vás se svým neodolatelným úsměvem podívá Mona Lisa, budete moci s klidným svědomím zamířit k dalším památkám. Co třeba vzpomínka na krásnou Esmeraldu a majestátní katedrálu Notre-Dame nebo noční výstup na osvětlenou Eiffelovu věž? Nudit se určitě nebudete. Podzimní Paříž voní krásně. A když se smísí vůně opadaného listí, čerstvé kávy, croissantů, palačinek a jemných francouzských parfémů, jejímu kouzlu jistě neodoláte. Á bientôt!

Autor: Hana Dekojová, průvodkyně poznávacích zájezdů u cestovní kanceláře Mundo, která nabízí mj. i zájezdy do Paříže