Jak sehnat nejlevnější letenky?

To, že plánování cesty a cestování samotné na vlastní pěst je nejekonomičtější, je známé. Podívejme se podrobněji na tipy odborníků z oboru i profesionálních cestovatelů, kteří prozradili několik tajemství, jak získat let za nejvýhodnější cenu, ušetřit čas i své nervy.

Pravidlo č. 1 – vyhledávejte inkognito!

Stalo se vám, že po několika prohledáváních na webovém prohlížeči stoupla cena letu? Nebojte, nejste blázni. Můžou za to cookies! Za opětovného prohlížení a vyhledávání se na základě cookies ve vašem prohlížeči ceny neustále zvyšují. Společnosti na vás tak chtějí vytvořit tlak, abyste neotáleli a rezervovali si jejich let dříve, než ceny znovu porostou. Letenku proto vyhledávejte v režimu „inkognito“ nebo soukromým procházením, dostanete se tak k lepším cenám.

Pravidlo č. 2 – ne každá včasná rezervace je nejvýhodnější!

Mnoho leteckých dopravců vydává ty nejlevnější letenky těsně (pár dní) před odletem, levné získáte i více než 6 týdnů před odletem. Překvapivě nemusí být včasná rezervace zárukou nejvýhodnější ceny. Pravidelně kontrolujte kolísání cen.

Pravidlo č. 3 – prostudujte cestovatelské vyhledavače!

Všechny vyhledávače mají nafouklé letové náklady. Některé dokonce navyšují mnohem více než jiné. Vyplatí se seznámit se s webovými stránkami, které nabízejí nejlepší ceny jako například Kiwi, JetRadar (zahrnuje i ty společnosti, které mnohé vyhledavače nemají), Google Flights (umí skvěle srovnávat, nemá ale nejlevnější ceny), Skyscanner (hodně dobrý), TripAdvisor. Mnoho z nich nezahrnuje ale většinu nízkonákladových společností. Pokud se jej rozhodnete použít, zapněte si i vyhledávání letů s regionálním dosahem. Nakonec žádný vyhledavač není trvale dokonalý. Využijte všechny, sbírejte informace. Spřátelte se s aerolinkami! Registrujte si newslettery, sledujte společnosti na sociálních sítích. Často objevíte velmi výhodné nabídky přímo tady.

Pravidlo č. 4 – zjistěte, který den je nejlevnější letět!

Neexistuje žádná konzistentní pravda o tom, které dny v týdnu je nejvýhodnější létat. Většinou jsou nejlevnější všední dny, ale i to neplatí vždy. Nejlepší strategie je získat přehled letů na celý měsíc, abyste zjistili, jaké dny jsou pro vaši trasu nejlevnější.

Dejte si pozor i na kupování zpáteční letenky, v některých vyhledávačích rovnou při zadání „zpáteční“ vyskakujte na zpětný let vyšší cena. Obecně platí zadat raději dvě jednosměrné. Můžete si na jednu objednávku zadat i zpáteční, ale ujistěte se nejprve způsobem dvou jednosměrných letenek, že cena se nemění.

Stejně prostudujte, jak je výhodnější objednat letenku v případě cestování ve dvou nebo více lidech. Často je automaticky vyšší cena při cestování dvou jak samostatně. Ověřte si všechny varianty a nezapomeňte na flexibilitu odjezdu a příjezdu na různá letiště.

Rovněž neplatí pravidlo, že pokud má letecká společnost prázdná sedadla těšně před odletem, bude na poslední chvíli zuřivě vyprodávat letenky pod cenou. Takže si nemyslete, že budete čekat na letišti a získáte nějaké závratné slevy.

Zkuste si pohrát i s časem letu. Nejlevnější lety najdete v brzkých ranních hodinách, red-eye flight (pozdní noční lety s přistáváním nad ránem platí za absolutně nejlevnější) nebo lety v sobotu odpoledne nebo navečer.
Buďte flexibilní! Kombinujte! Studujte! Ušetříte!

Pravidlo č. 5 – zkuste travel agenta v cestovní kanceláři!

Mnoho cestovních kanceláří prodává letenky. Mnoho cestovních kanceláří má podhodnocené sazby, které jsou pro veřejnost nepřístupné, ačkoliv to nemusí zajistit pro vás nejlepší cenu. Proveďte si podle přechozích bodů vlastní výzkum a vydejte se s těmito poznatky k travel agentovi. Zeptejte se, jestli vám může nabídnout nějakou lepší nabídku. Můžete díky tomu ušetřit nebo získat nějakou výhodu např. cestovní zavazadlo v ceně.

Pravidlo č. 6 – plaťte v jiné měně!

Před rezervací letu zvažte, zda není výhodnější cena v jiné měně. Zkontrolujte, zda máte aktivní kreditní kartu bez poplatků za zahraniční transakce, abyste zbytečně neplatili další poplatky.

Tip na závěr: Nebo můžete spojit příjemné s užitečných, vystudovat cestovní ruch, cestovat a ještě si za to nechat platit.

больший члены негры