Jak se vyhnout slovinské dálnici

Chystáte se letos vyrazit na dovolenou autem na Jadran? Každoročním tématem číslo jedna je krátká a neekonomická slovinská dálnice, která je známou noční můrou každého turisty mířícího do Chorvatska. Padesát kilometru slovinské dálnice na nejfrekventovanější cestě na Jadran stojí 15 EUR na týden nebo 30 EUR na měsíc! Kudy jet a ušetřit čas i peníze?

Nabízíme 2 možnosti vyhnutí se slovinské dálnici po cestě do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko. Rovněž se dá využít varianta cesty přes Slovensko a Maďarsko.

Trasa 1

Klasická objížďka je podél dálnice a přes město Maribor. Délka trasy je kolem 64 km. Za normálního provozu se vám prodlouží oproti dálnici doba jízdy přibližně o 25 minut.

Itinerář trasy 1

  • z rakouské dálnice A9 sjedeme posledním exitem 228 na Spielfeld na vedlejší komunikaci B67 (označena také 437)
  • pokračujeme směr Šentilj ve Slovinských Goricah. Po přibližně 15 km dejte pozor před velkým kruhovým objezdem Rondo Pesnice (podle některých názorů je již tento kruhový objezd zpoplatněn). Vyhnete se mu tak, že odbočíte na menším kruhovém objezdu přímo za Pesnice při Mariboru prvním sjezdem vpravo na Spodnja Kungota. Po 2 km odpočte na křižovatce vlevo na komunikaci 436 směr Maribor/Dolnja Pačehova, kde pokračujte rovně Šentiljskou cestou do Maribor (pozor nenechte se zlákat na nájezd na dálnici)
  • v Mariboru pojedete přes Partizanskou a Titovu cestu, kde si hlídejte nádraží (vlevo Baumax, Kik), u kterého odbočíte vlevo na Ptuj/Tezno (držte se žlutých cedulí Ptuj/Tezno)
  • pokračujeme na silnici 454. Projeďte Miklavž na Dravskem polju, Loka, Rošnja, Starše, Zlatoličje, Slovenju vas, Hajdoše, Skorbu, Zgornja Hajdine pokračujte pořád rovně na Videm po silnici 710 (454 se zde stáčí)
  • nakonec směr Tržec, kde dálnice končí a vy pokračujete hlavním tahem na chorvatskou dálnici E59

Trasa 2

V případě velkého provozu nebo špičky, kdy jsou obvykle cesty u Mariboru ucpané, využijte alternativní trasu přes Mureck. Délka trasy je kolem 70 km. Za normálního provozu se vám prodlouží oproti dálnici doba jízdy přibližně o 40 minut.

Itinerář trasy 2

  • v Rakousku sjedete na sjezdu 226 na Gosdorf a pokračujete podél hranice na Mureck, kde přejedete hraniční most (Trate). Za ním zahnete vpravo na Maribor (Šentilj, Ptuj, Lenart).
  • dále pokračujte podle značení na Lenart, ve kterém na první větší křižovatce odbočíte na Maribor a po dalších pár metrech vlevo na Ptuj (229)
  • při přejezdu dálnice pokračujte na Ptuj (nenechte se zlákat na sjezd na dálnici), kde se na první křižovatce dáte doleva na tzv. dornavskou cestu
  • následuje několik kruhových objezdů – první opusťte druhým výjezdem, druhý prvním sjezdem směrem k obchodní zóně, třetí a čtvrtý kruhový objezd opusťte druhým výjezdem a poslední pátý kruhový objezd pak prvním sjezdem na Záhřeb
  • uvidíte moderní Ptujský most, za ním sjedete na konec dálnice A4, který se po stovce metrů zúží na dvouproudou silnici

Je třeba mít na paměti, že v sezóně jsou objízdné trasy přetíženy turisty a cestování po Slovinsku mimo dálnice není zrovna pohodlné, a to především o víkendu.

Placené komunikace ve Slovinsku jsou označeny A a H. Označení G placená není. Nepokoušejte se o použití dálnice bez platné dálniční známky. Kontroly jsou časté a sankce vysoké. Sankce se pohybují v rozmezí 350-800 EUR.

Přejeme vám šťastnou a bezpečnou cestu k moři!

порно минет минут . порно видео 18 . смотреть русское порно инцест