Dominikánská republika

Dominikánská republika je stát ve střední Americe, nachází se v pohoří Velkých Antil a rozkládá se na dvou třetinách ostrova Hispaniola.

Ze západní strany sousedí s Haiti. Její severní pobřeží omývá Atlantský oceán, jižní – Karibské moře. Na východě ji úžina La mona odděluje od Portorika. K Dominikánské republice patří např. i ostrovy Beata a Saona.

Je zde převážně tropické klima, průměrné teploty během roku od 25,5 do 25,8 °C. Ovšem v horách je tato teplota nižší, během zimních měsíců může klesnout i pod 0 °C.
V Dominikánské republice je řada řek - Soco, Romana, Yaque del Norte, Higuamo, Yaque del Sur… Jsou to kratší toky, které nemají velký význam pro říční plavbu, nejdelší řekou je Yaque del Norte (296 km). V západní části území se nachází slaná jezera. Největší z nich - jezero Enriquillo - leží na nejnižším místě celého Karibiku (44 km pod mořem).

V hustých lesních porostech na východních horských výběžcích rostou palmy, kreveně (z nich pochází kampešské barevné dřevo) a mahagonové stromy. V nižších polohách je půda málo zalesněna. Počátkem 20. století bylo území Dominikánské republiky pokryto lesními porosty z 80%, podle statistik z roku 1980 je zaznamenán pokles na 14%. Dnes se situace pomalu vylepšuje, ale intenzivní kácení je stále problémem a má nedozírné následky. Mimo lesy zde najdete i suchomilné rostliny - akácie, agáve a kaktusy.

Růst ekonomiky závisí na využívání přírodního bohatství. Těží se zde zlato, stříbro, nikl, pěstuje káva, cukrová třtina a tabák. Nezanedbatelný je turistický ruch. Zdejší pláže patří k nejkrásnějším na světě, jsou pokryty jemným pískem, ke koupání láká azurově čistá modrá voda. Pláže se rozprostírají v délce 600 km. Mezi nejznámější patří Punta Cana, Playa Bavaro a pláže v okolí hl. města Santo Dominga.
Máte-li ovšem rádi klid a chcete spatřit původní přírodní krásy ostrova, navštivte pláže v regionu Barahona. Civilizace zde ještě nestačila příliš zasáhnout. Jsou tu i malé útulné pláže, nejsou přeplněny jako v okolí hlavního města a lákají k odpočinku.

Zajímáte-li se o tradice a chcete poznat život místních obyvatel – navštivte v únoru barevné karnevaly. Každý region má svůj specifický styl, barvy i masky. Nebo si nenechte ujít oslavy svátků, těch se tu slaví bezpočet, Dominikánská republika je především země katolického náboženství.

Mezi zajímavá místa a pamětihodnosti patří Altos de Chavón – žijí zde převážně umělci a architektura koloniální vesnice má své kouzlo. Poutní místo Salvaleón de Higuey patří k nejstarším osadám v Karibiku. Založil ji v roce 1494 španělský dobyvatel Juan de Esquivel. I sem ročně zavítá velké množství turistů.

трансы бесплатно . первое мжм