Do Černé Hory za nejkrásnějšími plážemi ale i skvělou kuchyní

Republika Černá Hora je u českých turistů čím dál tím víc velice oblíbenou destinací pro dovolenou. Nabízí kromě moře i mnoho lákadel. Hory a také národní parky nadchnou fanoušky cyklistiky a turistiky, starobylá města zase milovníky historie.


V Černé Hoře najdete čisté moře a jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. Pokud tak chcete ještě letos vyrazit k moři, zvažte Černou Horu. I na podzim je tu teplé počasí.

Nejmladší stát Evropy

Nejmladší stát Evropy, Černá hora, vznikla jako následnický stát soustátí Srbska a Černé Hory. Postupem času se pak země stala velmi oblíbenou dovolenkovou destinací. „Češi dokonce stáli u zrodu Černohorského turismu. Podobně jako v Chorvatsku byli první turisté v zemi právě z České republiky,“ informoval Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia. Zajímavé je, že přestože Černá Hora není součástí Evropské unie, tak sezde platí eurem. Pro cestování do země je potřeba pas. Ceny v obchodech a restauracích jsou pak podobné jako u nás.

Ochutnejte pršut, pljeskavici nebo čerstvé mořské plody

Také milovníci jídla se mají při návštěvě Černé Hory na co těšit. Zdejší kuchyně je chuťově výrazná a složená z čerstvých místních surovin. Vnitrozemská, přímořská a horská kuchyně se od sebe liší. U moře očekávejte spoustu ryb a mořských plodů. Součástí každého jídla je ovoce a zelenina. Oblíbené jsou zejména pomeranče, fíky, chřest, olivy, kopřivy a cibule. V horách můžete ochutnat pršut (sušená na tenko nakrájená šunka). Příprava pršutu podléhá přísným pravidlům a trvá až 8 měsíců. Mezi další typické pokrmy patří například pljeskavica, anebo hustá polévka se zeleninou a masem zvaná čorba. V oblasti nápojů si můžete pochutnat na výborné kávě, čaji, rakiji nebo vínu.

Počasí v Černé Hoře

Tato země je u turistů také oblíbená proto, že nabízí ideální podnebí. V zemi subtropického pásu totiž panují horká léta s teplotami okolo 28 °C, slunce zde navíc svítí až 2 500 hodin ročně. I v podzimních měsících tedy u moře panují příjemné teploty. Teplotu okolo 25 °C nabízí také moře.
Národní parky s jezery i krásnými květinami.

Divoká příroda Černé Hory

Černá Hora se může chlubit krásnou a divokou přírodou. V horách narazíte na pestrou faunu a flóru i rozlehlé pastviny. Najdete zde také čtyři Národní parky. Vápencový park Durmitor láká na orchideje, zvonky i další zajímavé rostliny, v Národním parku Biogradska gora můžete obdivovat ledovcová jezera nebo monumentální dvousetleté buky. Za shlédnutí stojí park Lovćen anebo Skadarské jezero.

Budva a Černá Hora

Nejhezčí pláže Evropy s perfektním servisem

Pláže v Černé Hoře patří k nejkrásnějším ve Středomoří. Dva kilometry dlouhá pláž v Bečiči byla vyhlášena v Paříži za nejkrásnější pláž Evropy. Pláže jsou čisté a na rozdíl od Chorvatska velice rozlehlé. „V zemi se nacházejí zejména písčité a oblázkové pláže, které se jen mírně svažují. Pozvolný přístup do moře ocení hlavně rodiny s dětmi a starší lidé,“ popsal Michal Tůma. 

I další černohorské pláže ale zaujmou. Pláže Yachting, Porto, Cuba libre, Club 32 a Stevuzo byly například oceněny Modrou vlajkou, významným mezinárodním oceněním, které znamená vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláže.

Tipy na dovolenou v Černé hoře

Oblast Bar

Zajímavé město s dlouholetou tradicí na pobřeží Jadranu. Nachází se zde také důležitý přístav.

Oblast Budva

Starobylé město, které je největším letoviskem na Černohorském pobřeží. Nachází se zde překrásné a rozlehlé písečné pláže.

Oblast Bečiči

Klidné letovisko je vhodné pro sportovní vyžití, jako je tenis, vodní sporty, košíková nebo minigolf.

Oblast Tivat

Město s krásnými promenádami je často nazýváno Město zahrad.

Oblast Ulcinj

Nejjižnější město zaujme rozličnými zátokami, útesy a dlouhými plážemi. Na své si zde ale přijdou také milovníci historických památek.

Секс . секс с монстрами . порно русских мам