Tisková zpráva: Předzámčí Jevišovice nabízí novou expozici o regionu a bludiště

Jevišovice, 31. 8. 2015 – Zbrusu novou expozici o historii a přírodě Jevišovicka můžete navštívit v Předzámčí Jevišovice. Samotné Předzámčí prošlo v uplynulých měsících rozsáhlou rekonstrukcí v hodnotě více než 25 milionů korun.

Jevišovice a okolí napříč časem

Nové expozice představují historii regionu od nejstarších dob v pravěku, kdy bylo díky početným archeologickým objevům doloženo osídlení, přes středověk až do nedávné minulosti. Archeologické sbírky pocházejí převážně z doby působení významných archeologů Jaroslava Palliardiho a Františka Vildomce. Především zásluhou Jaroslava Palliardiho se stala lokalita Starého zámku v Jevišovicích klíčem ke studiu středoevropského eneolitu a dala dokonce jméno poslední eneolitické kultuře na Moravě jakožto jevišovické kultuře. Zajímavostí jsou i nálezy související s výskytem Keltů na Jevišovicku.

Spona z doby železné nalezená u Střelic

Součástí expozice je i přírodovědná část představující nejviditelnější i méně známé zástupce živé přírody, ale i ukázky typických hornin a minerálů.

Kunštáti, husité, Raduit de Souches i prostý lid

Jevišovické panství je spojeno s rodem Kunštátů. Nejznámějším z nich byl Hynek zvaný Suchý Čert – nesmlouvavý válečník a nebezpečný lapka. V době husitských nepokojů byly Jevišovice významným centrem husitského hnutí na jižní Moravě. Právě Kunštátům a husitství je věnována část expozice.

Jevišovice jsou spjaty i s dalšími významnými rody napříč staletími. Minsterberkové, de Souches, Ugartové, Biedermann, Ofenheim a Larisch-Mönnichové. Příslušníci těchto rodů zanechaly v Jevišovicích a okolí své otisky a přispěli k jejich rozvoji. Za všechny zmiňme alespoň císařského polního maršálka Ludvíka Raduit de Souches, který se proslavil jako úspěšný obránce Brna proti Švédům v roce 1645. Následně získal od císaře panství Jevišovice a je to právě on, kdo se zasloužil o vznik významného poutního místa v Hlubokých Mašůvkách. Poutní místo vzniklo kolem sošky Panny Marie do Foi a rozrostlo se do rozlehlého areálu s křížovou cestou a dalšími viditelnými připomínkami víry v krajině.

 

Hrabě Ludvík Raduit de Souches/Křížová cesta v Hlubokých Mašůvkách

Expozice ukazuje zajímavosti související s působením zmiňovaných šlechtických rodů na Jevišovicku. Důraz je položen i na obrazy ze života prostého lidu. Návštěvníci mohou nahlédnout do tehdejší kuchyně, seznámit se s nástroji pro práci na poli i v dílně.

Kultura a život v Předzámčí a na zámku

Předzámčí je centrem kulturního života v Jevišovicích. Na nádvoří Předzámčí a Starého zámku se konají zejména v letní sezoně kulturní akce, jako například koncerty v rámci prestižního festivalu Hudební festival Znojmo. V zahradě Předzámčí se konají další akce, jako například tradiční Zámecká vinařská romance, nebo pásmo zábavních akcí pro nejmenší.

Koncerty jsou součástí kulturního života v Předzámčí Jevišovice

Bludiště

Předzámčí Jevišovice otevřelo v duchu svého motta Historie a zážitky také zábavnou část expozice, kterou tvoří muzeum v podkroví jedné z budov Předzámčí. Zkusíte to?

Bludiště v podkroví Předzámčí

Otvírací doba a informace o projektu

Nové expozice jsou přístupné veřejnosti pravidelně v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. Mimo tuto dobu je možné navštívit Předzámčí po dohodě na tel. čísle 606 272 201.

Rekonstrukce Předzámčí Jevišovice se uskutečnila díky podpoře z fondů Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod. Součástí Předzámčí Jevišovice je komplex budov včetně nádvoří, zahrady a vinného sklepa. Předzámčí těsně navazuje na objekt Starého zámku v Jevišovicích, který je také možné navštívit. Starý zámek hostí zajímavé muzejní expozice Moravského zemského muzea.

Předzámčí nabízí prostory pro pořádání společenských akcí

Rychlý kontakt
Mgr. Pavel Málek, starosta města
Telefon: 606 379 439
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.jevisovice.info

Секс