Město Vinkovci je nazýváno vstupní branou Slavonie

Chorvatsko je známé pro obyvatele naší republiky především jako země, kterou navštěvují tisíce českých turistů v době letní dovolené. Krásný a čistý Jadran láká návštěvníky z celého světa, příznivé ceny, vstřícní obyvatelé Dalmácie. Mnohé české rodiny jezdí pravidelně na svá oblíbená místa, ke „svým“ domácím. Ovšem ten, kdo poznal Chorvatsko jen z této stránky, má o něm zkreslené představy.

V této zemi žijí různá etnika, vyznávají rozdílná náboženství, zvyky a tradice. Navštívíte-li vnitrozemí – v našem případě Slavonii – budete asi překvapeni. Na první pohled žádné bílé vily a vznosné hotely jako na pobřeží. Lidé tu žijí především stále z toho, co vypěstují. Slavonie je úrodná a poznáte to i na okrajích měst. Stále tu hodně obyvatel pěstuje na zahradách a v sadech ovoce a zeleninu, někteří mají i menší pole a chlévy s dobytkem. Lány kukuřice, pšenice a samozřejmě všudypřítomná rovina. Kopce tu opravdu nenajdete.

Parkem cestou ke kostelu sv. Antuna

Zajímavým městem Vukovarsko-Sremské župy je město Vinkovci. Pokud se vám zdá, že jste o něm ještě neslyšeli, možná se mýlíte. O tomto městě je zmínka v knize Agathy Christie „Vražda v Orient-expresu“. Vinkovci jako důležitý železniční uzel nesměl na trase Istambul – Calais pochopitelně chybět, což první dámě britské detektivky neuniklo.
Město se rozkládá na březích řeky Bosut. První osídlení této oblasti proběhlo už za doby kamenné, jak o tom svědčí řada archeologických vykopávek. Za doby římské se město nazývalo Cibalae a místní obyvatelé jsou na něj patřičně hrdi (místní fotbalový klub se podle něj nazývá Cibalija Vinkovci).

Město Vinkovci je nazýváno vstupní branou Slavonie

Z období Rakousko-uherské monarchie zde naleznete pěkné barokní stavby. Je tu muzeum, ze starších budov kostel sv. Antonína. Přímo v centru najdete velmi příjemnou pěší zónu lemovanou kavárnami a obchůdky. Bohužel byla řada domů zničena a poškozena během občanské války v roce 1991. Dnes je většina už opravena, jsou tu i klasická obchodní centra. Ovšem chcete-li poznat opravdu život tohoto města, zajděte si v sobotu na „tržište“. Trh tu funguje od časných ranních hodin, najdete zde mléko, sýry, domácí ovčí i kozí produkty, krajové speciality a dokonce i živá zvířata.

Okolní příroda se vyznačuje bohatým loveckým revírem, smíšenými lesy. Oblíben je rybolov, rybáře najdete i v centru města. Menší vesničky kolem Vinkovců – Jarmina, Ivankovo, Rokovci si zachovávají svůj ráz po řadu let. Domky s dvory v řadách za sebou kolem cest, kde téměř všude chovají domácí zvířata a pálí se rakije. Není zde problém ochutnat pečené vepřové maso na rožni, skopové na rožni, džgance (kaše z kukuřičné mouky, zapéká se i se slaninou), sarmu (mleté maso dušené v zelném kysaném listu), uštipke (smažené kousky nekynutého těsta), lepinje, čevape, burek, apod. Zážitkem může být i samotná návštěva pekáren, kterých je ve městě několik. A pokud tu uvidíte péct i skopové nebo vepřové na zakázku – to je dnes běžná praxe.

Město Vinkovci je nazýváno vstupní branou Slavonie

Pokud vás zajímá folklor balkánských zemí, v září si nenechte ujít Vinkovačke jeseni (podzim Vinkovců). Bohatý program folklorních tanečních a pěveckých souborů Chorvatska, Bosny, Makedonie, národní kroje i populární hudba inspirovaná lidovými písněmi vám umožní poznat Balkán i z této stránky.

Dovolená v Chorvatsku nemusí znamenat pouze moře a pláže Jadranu. Navštivte vnitrozemí třeba na zpáteční cestě, město Vinkovci vám rozhodně má co nabídnout.